Esnaf lokantası demek samimi bir ortamda uygun fiyata harika ev yemekleri yemek demektir.

Son yıllarda yeme alışkanlıklarımız çok değişti. Canımız sushi çekiyor, her hafta avokado alıyoruz, agaveli tatlılar yiyoruz…

Ama evimizde, küçüklüğümüzde yediğimiz yemekleri yemenin keyfi bir başka oluyor. Ayrıca esnaf lokantalarında birçok sağlıklı yemek de var (gerçi sağlıksız olanlar da çok leziz).

Bizce İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarına uğrayıp, köklerimizi hatırladığımız bir öğle yemeği yemenin vakti geldi…

 

Kanaat

Kanaat foto

İlk olarak 1933’tea açılan, 1955’te de Üsküdar’daki lokasyonuna taşınan Kanaat adeta şehrin bir ikonu haline gelmiş bir lokanta. Şehrin her yerinden ziyaretçilerin geldiği Kanaat’e gittiğinizde elbasan tava ve patlıcanlı pilavı denemeden dönmeyin.

 

Yanyalı Fehmi

Yanyali Fehmi foto

1919 yılında Yanyalı Fehmi Efendi ve saray aşçılarından Bolulu Hüseyin Efendi’nin açtığı Yanyalı Fehmi halen Osmanlı ve Türk mutfağından harika seçenekler sunuyor. Kadıköy Çarşı’nın girişinde yer alan lokantaya Avrupa Yakası’ndan da gelmek çok kolay. Elbasan tava ve beğendili kebabı deneyip bir de tatlıya yer ayırmanızı tavsiye ederiz.

 

Havuzlu

Havuzlu foto

Kapalı Çarşı’da ya da yakınlarındaysanız çarşının içindeki Havuzlu öğle yemeği için harika bir seçenek. Kapalı Çarşı’nın havasına uyum sağlayan ve bu yüzden biraz abartılı bir dekora sahip olan mekanda günde yaklaşık 20 yemek çıkıyor.

 

Aslan

Aslan foto

Kapalı Çarşı’nın Nuruosmaniye kapısına çok yakın olan Aslan küçük bir lokanta. Günde yaklaşık 15 yemek çıkıyor ve çoğu esnaf lokantasının aksine burada taze balık da servis ediliyor.

 

Lades

Lades foto

Bir Beyoğlu klasiği olan Lades’te çorba, et, sebze, salata, ızgara, zeytinyağlı, tatlı çeşitleri var. Tandırını deneyin ve eğer döner yemek istiyorsanız Pazartesi ya da Perşembe günü uğrayın. Günün menüsünü öğrenmek için önceden aramayı unutmayın.

 

Şahin

Sahin Lokantasi

Hafta arası öğle saatlerinde çok kalabalık olan bu samimi mekanın imam bayıldısı bir şahane.

 

Hünkar

Hünkar foto

Klasik esnaf lokantalarının Nişantaşı’na uyarlanmış, biraz daha şık versiyonu olan Hünkar tam bir müdavim mekanı (bu müdavimlerin bazıları da ünlüler). 1950’den beri Türk ve Osmanlı yemekleri sunan lokantanın tüm yemekleri harika olsa da hünkar beğendi, su böreği ve irmik helvasını tavsiye etmezsek olmaz.

**********

Kanaat: Sultantepe, Selmani Pak Cd. No:9, Üsküdar; (0216) 341 5444

Yanyalı Fehmi: Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sok. No:1, Kadıköy; (0216) 336 3333

Havuzlu: Gani Çelebi Sokak No. 3, Grand Bazaar; (0212) 527 3346

Aslan: Vezirhan Caddesi No. 70, Çemberlitaş; (0212) 513 7610

Lades: Katip Mustafa Çelebi, İstiklal Caddesi, Sadri Alışık Sokak 14/A, Beyoğlu; (0212) 251 3203

Şahin: Orhan Adli Apaydın Sokak No. 11, Beyoğlu; (0212) 244 2543

Hünkar: Mim Kemal Öke Cd. No:21, Nişantaşı; (0212) 225 4665

YORUM YOK

CEVAPLA