400’ü aşkın filmin vizyon şansı bulduğu 2015 hayal kırıklığı senesi oldu. Sevdiğimiz yönetmenler adeta kariyerlerinin en zayıf halkalarına imza atmak için birbirleriyle yarışa girmiş gibiydiler.

İşte bu filmlerden bir demet…

Cem Yılmaz

 

1-Yıldız Haritası (Maps to the Stars) (2014): David Cronenberg’in kariyerinin tek kötü filmini, ‘yönetmenin ilk günlerine geri dönüşü’ olarak ananlar oldu. Ama bu kadar ucuz oyunculuklar ve görüntülere, Hollywood taşlaması için bile ikna olmak zor.

Yıldız Haritası

 

2-Birdman (2014): 20 milyon doları bulan bütçesine karşın ‘tek planda çekilmiş film’ üretmeyi beceremeyen bir yapıt. Lubezki’nin ve oyuncuların emeğine karşın dünya sinemasındaki örneklerinin seviyesini yakalayamadı.

Birdman

3-Bulantı (2015): Zeki Demirkubuz’un oyunculuk da yaptığı kişisel bir film… “Bulantı”, nefretini, kibrini ve egosunu öne çıkarınca sinemasının seviyesini düşüren bir yönetmenin acıklı itirafları gibiydi.

Bulantı

 

4-Ma Ma (2015): Julio Medem’in Orhan Aksoy’laştığı, bir garip melodram. Penélope Cruz da bu trajediden payını alıyor.

ma ma

 

5-Jüpiter Yükseliyor (Jupiter Ascending) (2015): Ana karakterin adının ‘Jüpiter’ olmasıyla başlayan ‘uzay operası’ serüveni, böylesi gülünç öğelerden medet umuyor. Wachowski Kardeşler’in kariyerinin en zayıf halkası olurken hiç zorlanmıyor üstelik…

jüpiter yükseliyor

 

6-Self/less (2015): Tarsem’in renkli dünyasından uzak kalan bilimkurgu, bilinçaltının dehlizlerini gerektiği kadar yaratıcı kullanamadı. Bu sebeple de başrol oyuncusunun yeteneksizliğinin gözümüze batmasını sağladı.

Self

 

7-Beyaz Tanrı (Féher Isten) (2014): Kornél Mundruczó’nun önceki işlerinin rahatsız edici ve minimalist taraflarını törpüledi. Etkileyici finaline karşın, yönetmenin ilk dört eserinin yanında Disneyland yolculuğu gibi kalıyordu.

Beyaz Tanrı

 

8-Marslı (The Martian) (2015): ABD’de romanı beğenildiği için baş tacı edilen Ridley Scott bilimkurgusu, ‘hayatta kalma’ meselesinin ekmeğini yedi. Yine ‘Er Ryan’laşan Matt Damon’ın durumu her açıdan tahammül sınırlarını zorluyordu.

Marslı (The Martian)

9-Hayallerimdeki Kadın (Manglehorn) (2014): David Gordon Green’in Al Pacino projesine gelerek ruhunu sattığı ve plastik dünyaya adapte olamadan huzurlarımızdan ayrıldığı yapıt. Biçim-içerik örtüşmezliği adına derslik bir iş!

Hayallerimdeki Kadın

10-Ali Baba ve 7 Cüceler (2015): Cem Yılmaz’ın hiçbir yaratıcılık içermeyen skeçlere hapsettiği, sempatik bile olamayan, aksiyon yüklü bir komedi filmi. Gişede seyirci de cevabını verdi.

Ali Baba ve 7 Cüceler

 

YORUM YOK

CEVAPLA