Amerika Birleşik Devletlerinin en önemli araştırma şirketlerinden olan RAND Corp’un yayınladığı şok rapora göre Moskova 36 saat içinde Estonya’nın başkenti Tallinn’i işgal edecek güce sahip. RAND, olası bir Avrupa işgalinde, NATO’nun askeri gücünün topraklarını savunmakta yetersiz kalacağı sonucuna vardı. Uzmanların yaptığı en iyi değerlendirmede dahi, Rusya’nın işgali en fazla 60 saat engellenebildi.
ABD araştırma şirketi RAND Corp’un yayınladığı rapora göre Moskova 36 saat içinde Estonya’nın başkenti Tallinn’i işgal edecek güce sahip.

Böyle bir senaryoyu engellemek için neler yapabileceği, NATO üyesi Baltık ülkelerin Rusya tarafından işgal edilmesi sonucunda hangi ihtimallerin devreye sokulacağı konularına yanıt aranan rapor, NATO’nun müdahale yeterliliği ile ilgili çok vahim bir tablo çiziyor.

Litvanya, Letonya ve Estonya, Rusya’nın müttefiki Belarus, Rus yerleşimi Kaliningrad ile Baltık Denizi arasında bulunuyor. Litvanya’nın bir bölümü hariç üç ülkenin de NATO üyesi diğer ülkelerle herhangi bir sınırı yok.

Özellikle Rusya’nın son yıllarda sergilediği intikamcı, hırslı ve militarist politikalarına karşı NATO güçlerinin göreceli çekilmesi ile birlikte, Moskova atılacağı bir macera ile bu üç ülkeye yerleşebilir.

Habertürk’te yer alan habere göre, RAND raporunda, 2014 yaz – 2015 bahar arasında, olası bir Rus işgaline karşı ne yapılacağını anlamak için askeri ve sivil uzmanlar ile gerçekleştirilen bir dizi simülasyona yer verdi.

RAND, olası bir Avrupa işgalinde, NATO’nun askeri gücünün topraklarını savunmakta yetersiz kalacağı sonucuna vardı. En iyi senaryoda, NATO güçleri Rusya’nın Letonya ve Estonya’ya ulaşmasını 60 saat engelleyebildi.

En korkunç senaryoda ise, Rus kuvvetleri sadece 36 saat içinde başkentleri işgal etti.
RAND’in bu raporu, NATO Askeri Komitesi dönem başkanı Orgeneral Petr Pavel’in benzer endişelerini yansıtıyor.

Pavel, 27 Mayıs 2015 tarihinde Moskova’nın NATO üyeliğine rağmen iki gün içinde üç Baltık devletini işgal etmesinin mümkün olacağını söyledi. Pavel buna neden olarak da NATO’nun nispeten yavaş hareket eden komuta yapısını gösterdi.

YORUM YOK

CEVAPLA