Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yıkıma hazırlanıyor. Her iki fakültede de çalışmaların 2016 sonunda başlaması öngörülüyor. Bu süreçte hastaneler nereye taşınacak? İşte tüm detaylar

Kübra GENÇ / HABERTURK.COM 

kgenc@haberturk.com

Türkiye’de modern tıbbın gelişimine öncülük eden en eski İstanbul Üniversitesi’nin iki tıp fakültesinden biri olarak kabul edilen İstanbul Tıp Fakültesi, üniversite reformuyla kurulan ilk tıp fakültesi olarak biliniyor.

Fatih ilçesinde Çapa semtinde olmasından dolayı da halk tarafından Çapa Tıp Fakültesi olarak anılırken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ise 1967 yılında bu fakülteden ayrılmıştı.

YENİ ÇAPA CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ

Köklü geçmişe ve birçok başarıya sahip olan bu iki hastane için daha önceden proje hazırlanmış ve yeni Çapa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi olarak adlandırılmıştı.

Her iki fakültenin binaları da yapımı bekliyor. Hem uzun yıllardır varoluşları gereği oldukça yaşlı, yorgun ve bakımsız binalar haline geldi.

CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDE NELER OLUYOR?

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yıkılıp yeniden inşa edilmeyi bekliyor. Üniversite o dönüşüm karşılığında, Avcılar’da 3 bin 500 dönümlük alanı TOKİ’ye devretti.

İstanbul Üniversitesi’nin TOKİ’ye verdiği 3 bin 500 dönümlük arazinin içinde 600 dönüm büyüklüğündeki Bathonea Antik Kenti de var.

Antik kentin hemen yanındaki 2 bin dönümlük arazinin üzerinde binalar yükselecek. Ve TOKİ o binalardan elde ettiği gelirle Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerini yeniden inşa edecek.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ HAZİRAN’DA İLK SİNYALLERİ VERMİŞTİ

TOKİ anlaşması yapıldı, onaylar alındı, ihale tamamlandı. Proje tek seferde yıkılıp yenilenecek. 17 Haziran 2015 tarihinde Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ı ağırlamıştı.

Bir sonraki hafta ise Sultangazi Belediyesi’nin düzenlediği ilçe protokolü iftar yemeğinde konuşan Belediye Başkanı Cahit Altunay, “2017 yılında yıkılması planlanan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi neden Sultangazi’ye getirilmesin?” diyerek, halk arasında daha çok Çapa Tıp Fakültesi olarak bilinen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin Sultangazi’ye kazandırılacağının ilk sinyallerini vermişti.

Resmi onay olmasa da, yetkililer konuşmasa da, Diş Hekimliği Fakültesi’nin öğretim üyelerine gönderdiği yazı taşınılacak adresi doğruluyor. 185 yıllık İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi şu anda yapımı hızla devam eden 600 yataklı Sultangazi Devlet Hastanesi’nin yanında yer alacak.

Ancak Çapa Tıp Fakültesi’nin Sultangazi’ye kazandırılması durumunda, yapımı devam eden Devlet Hastanesi “İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi” olarak hizmet verecek.

600 YATAKLI DEVLET HASTANESİ

Sultangazi’ye yapılacak devlet hastanesinin temeli Ağustos 2014’te atılmıştı. 46 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde inşa edilen Sultangazi 600 Yataklı Devlet Hastanesi; Sağlık Bakanlığı tarafından inşa ediliyor.

Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki Sultangazi Devlet Hastanesi’nde 200 yatak kapasitesi kadın doğuma ayrılacak. 160 bin metrekare kapalı alandan meydana gelecek olan hastanede yatak sayısı düşünülürsek kişi başına 260 metrekare alan düşecek. Teknolojinin tüm imkanlarıyla hayata geçirilecek hastane ‘Akıllı Hastane’ olarak tanımlanıyor. Ayrıca hastanede 170 yoğun bakım ünitesi de bulunacak.

BEDELİ ÜNİVERSİTE ÖDEYECEK

İnşaatı TOKİ üstlenecek ama bedeli üniversite ödeyecek. Çünkü 2014 yılı Ocak ayında TOKİ ile İstanbul Üniversitesi masaya oturdu, bir protokole imza atıldı. 21 Mart 2014’te de Halkalı ve Avcılar’daki araziler, Cerrahpaşa, Çapa ve Avcılar yerleşkelerde bulunan binaların yeniden inşası ve düzenlenmesi karşılığında mahsup edildi.

YORUM YOK

CEVAPLA