Kadıköy Belediyesi, Göztepe’deki Demokrasi Parkı’nın adını 1990 yılında katledilen Çetin Emeç anısına Çetin Emeç ve Demokrasi Parkı olarak değiştirdi.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 7 Mart 1990’da katledilen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in adı Kadıköy’de bir parka verildi. Kadıköy Belediyesi tarafından 2014 yılında açılan Demokrasi Parkı’nın adı Çetin Emeç ve Demokrasi Parkı olarak değiştirildi. Göztepe’de bulunan parkın tabela değişikliği 8 Mart Salı günü saat 14:00’de düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. Açılışa Çetin Emeç’in ailesi, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylüler katıldı.

“BABAMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Açılışta konuşan Çetin Emeç’in oğlu Mehmet Emeç, konuşmasına kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Kadına yönelik şiddetin son bulmasını istediğini ifade eden Emeç, “Bugün çok güzel ve anlamlı bir gün. Demokrasi Parkı’nın babamın adıyla birleştirilmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese şahsım ve ailem adına şükranlarımı sunuyorum. İdeallerimi gerçekleştirmem için kılavuz edindiğim Atatürk’ün ilkelerini bana öğreten babama teşekkür ediyorum, saldırıda hayatını kaybeden Sinan Ercan ağabeyimi de rahmetle anıyorum” dedi

“KARANLIĞA HAPSOLMAYACAĞIZ”

Mehmet Emeç’ten sonra söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da kadınların her koşulda ve her alanda kendilerini temsil etmelerini gerektiğini belirterek, konuşmasına başladı. Ülke olarak zor günlerden geçtiğimizi dile getiren Nuhoğlu, ” Zor günlerden geçiyoruz. Ülkemizde her gün onlarca güvenlik görevlimiz şehit oluyor. Ege Denizi ise bir katliam denizine dönüştü. Artık 25 ya da 30 kişi öldüğünde bu durum haber dahi olmuyor. Bugün ise üst düzey yetkililer bile Anayasa’ya uymayacağını söylüyor. “dedi.

“Doksanlı yıllarda demokrasiyi savunan aydınlarımızı şehit verdik” diyen Nuhoğlu, “Tüm zorluklara karşı ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşacağını söyleyebilirim. Binlerce yıllık kültür ve birikime sahibiz. Zor günler geçiriyoruz ama önümüz aydınlık, hiçbir zaman karanlığa ve kasvete hapsolmayacağız. Çetin Emeç başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi tekrar anıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan tüm kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle menekşe dağıtıldı.

YORUM YOK

CEVAPLA