Dikkat: Sıradaki haberimiz tüm iPhone sahiplerini çok ciddi bir şekilde ilgilendiriyor.

Apple’ın kendi ürünlerinin kendi yetkili servisleri haricinde tamir edilmesinden hoşlanmadığını biliyoruz. Gerçi hiçbir üretici de hoşlanmaz zaten böyle birşeyden. Ama tabii olaya son kullanıcı açısından bakarsak, hele bir de Türkiye gibi iPhone fiyatlarının uçuk seviyede seyrettiği bir ülkedeyseniz, yetkili servis tarafından kazıklanmak da (ya da ederinden fazla ödemek diyelim) insanın içine oturuyor doğrusu.

Malum bu tip durumlarda, yani yetki olmayan servis veya tamircilerde yapılan tamirlerde cihazımız garanti dışı kalıyor.

iPhone’n bir şekilde camı kırıldığı zaman Apple’a giderseniz 750 ile 1,000 TL gibi bir para verirsiniz oysa Doğubank’ta iyi bir tamirciye giderseniz ödeyeceğiniz para sadece 250 ile 300 TL arası olur.

Peki Apple bunun da önüne geçmek için ne yapmış?

iOS 9 güncellemesiyle birlikte yazılımsal bir duvar koyarak, yetkisiz biçimde içi açılan, tamir edilen vs. iPhone’ların (veya iPad’lerin tabii ki) tamamıyla bozulmasını sağlamış. Şöyle ki, güncelleme ertesinde ‘Fatal 53’ kodlu bir hatayla karşılaşan kullanıcıların cihazı tamamen bozuluyor. Dahası tüm veriler ve bilgiler de geri döndürülemeyecek şekilde gidiyor.

En kötü tarafı ise kullanıcılara güncelleme yapmazdan önce bir uyarıda bulunulmaması.

Apple’ın neden bu tür bir yönteme başvurduğuna yönelik bir açıklaması yok ancak tahminler ana tuş üzerinden gerçekleştirilecek olası bir dolandırıcılığın önüne geçmek olduğu yönünde. Apple Pay gibi ödemeler vs. bu tuş üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla cihazın tamiri sırasında 3. parti bir tuşun takılmasının telefon sahibine dolandırıcılık olarak dönebileceğini düşünen Apple’da önlemi bu şekilde almakta bulmuş. Gerçi haksız da sayılmaz. Çünkü potansiyel olarak böyle bir tehlike var.

Her zaman dediğimiz gibi en azından bir uyarı verilmesi gerekirdi ki en azından şimdi olduğu gibi çok sayıda kullanıcı güncellemeden vazgeçer ve böyle berbat bir sürprizle de karşılaşmazdı.
Velhasıl diyeceğimiz o ki, iPhone’unuz geçmişte bozuluysa ve başka bir yerde tamir ettirdiyseniz sakın güncellemeyi yapmayın. Eğer ileride bozulursa da artık mecbur yetkili servisten başka çareniz yok.

YORUM YOK

CEVAPLA