Azez düşüyor
Rejim tarafından ele geçirilen Halep’in kuzeyindeki 6 köyün düşmesi sonrası PYD kantonu Afrin hareketlendi. Rejime paralel olarak doğudaki Cerablus yönünden saldıran ve Der Cimeyl, Ziyara, Malikiye, Meryemin, Keştear, Ziyara’da kontrolü sağlayan bölgenin stratejik noktalarından Mınnah Havalimanı’na operasyon başlatan PYD milisleri, Mer Anaz köyüne kadar ilerledi.

ESET 1

Muhalifler ile PYD arasında cephe hattı Azez’e kadar beş kilometre mesafeye kadar düştü. Doğu’da IŞİD’in Halfetli bölgesinde başlattığı saldırı sebebiyle 3 cephede yoğun ateş altında kalan muhalifler, büyük oranda silah ve savaşçı sıkıntısı yaşıyor. Yeni Şafak’a konuşan muhalif kaynaklar mevcut koşullar dahilinde Azez’in birkaç güne kadar düşme tehlikesi olduğunu belirtti.

ESET 3
BAĞLANTI YOLU KESİLDİ
PYD güçlerinin Halep’in Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranaz köyünün denetimini ele geçirerek, Azez ile Tel Rıfat ilçesi arasındaki bağlantıyı kestiği bildirildi. PYD güçleri, Halep’in kuzeyindeki Azez ilçesinin güneybatısında bulunan Maranaz köyünün denetimini muhaliflerden aldı.

ESET

Maranaz köyünün kontrolünü ele geçiren PYD güçlerinin Azez ile Tel Rıfat arasındaki bağlantı yolunu kestiğini ifade eden yerel kaynaklar, bölgede muhaliflerle terör örgütü PYD güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını da aktardı. Kaynaklar ayrıca, İran ve Hizbullah milisleri destekli Esed güçlerinin, Tel Rıfat ilçesine bağlı Kafin köyünün kontrolünü sağladığını kaydetti.

YORUM YOK

CEVAPLA