Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Karaköy Kruvaziyer limanını gezerek, “Bu proje deniz yoluyla gelen turistler için İstanbul’un giriş kapısıdır” dedi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kamuoyunda Galataport Projesi olarak bilinen Karaköy liman alanında incelemelerde bulundu. Çok tartışılan projenin yanlış şekilde anlatıldığına vurgu yapan Demircan, “Tüm olumsuzluklar ve setlere rağmen bu proje Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ile başlamıştır. Bu büyük proje bir tarihi kurtarma ve Tophane’yi ayağa kaldırma projesidir. Bence en önemlisi Osmanlı’dan bu yana terk edilmiş köşklerin bulunduğu unutulmuş bir semtin yeniden yaşatılması operasyonudur. Galataport yalnızca Tophane, Karaköy ve Beyoğlu’nun değil, tüm tarihi yarımada ve Boğaziçi’ni dünya turizmiyle buluşturma projesi, denizden gelen turistler için ise İstanbul’un giriş kapısıdır” dedi.

Galataport’un İstanbul ve ülkenin tanıtımı için önemine değinen Başkan Demircan, “Hem lokasyonu, hem silueti hem de görseli bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Burada, Nusretiye Camii’yle birlikte Tophane Saati yok olmuştu. Bu eserlerin çevrelerinin açılmış olması buranın değerini son derece artıracak. Öte yandan Osmanlı tarihinden biliyoruz ki bu saatin bulunduğu koca meydan törenlerin yapıldığı bir mekândı. Bu proje ile İstanbul’un tarihi mekânları yeniden ihya olup, geniş bir toplanma mekânı ve tören alanına kavuşmuş olacak” diye konuştu.

‘DENİZ ÖNÜMÜZE AÇILACAK’

Başkan Demircan, Tophane’deki uzun Karaköy sahilinin yıllardır insanların giriş çıkışına engel olduğuna dikkat çekerek, “Karaköy sahili, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’yı izlemeye engeldi. Artık orada sokaklar insanların kullanımına açılacak. Yok olmuş tarih, yok olmuş görsel ve ulaşamadığımız deniz bir anda önümüze açılacak” dedi.

YORUM YOK

CEVAPLA