İngiltere’de göçmen ve AB karşıtı aşırıcı sağcı UKIP, Türkiye düşmanlığını gözler önüne seren bir propaganda filmi hazırladı. Türkiye’yi kötülemek için asılsız iddialarda bulunmaktan çekinmeyen partinin sözde tanıtım videosu AB yanlısı sivil toplum örgütleri ve milletvekilleri tarafından büyük tepki çekti. Sivil toplum örgütlerinden ise video “UKIP’in temelsiz korku tellallığında yeni bir alçaklıktır” şeklinde değerlendirildi.

Aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP), Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğine girmesi durumunda İngiltere’nin karşılaşacağı güçlükleri anlatan kısa metrajlı bir film yayınladı. Yaklaşık dört dakika süren kötü niyetli hazırlanmış videonun son bölümündeyse İngilizlerden, Birleşik Krallık’ın AB’den üyeliğinden çıkıp çıkmayacağına karar verilecek referandumda, “Üyelikten Çıkalım” yönünde tercih etmeleri istendi.

İngiliz Guardian gazetesi, “temelsiz korku tellallığı” ile suçlanan UKIP’in propaganda filminde sürekli minare ve başörtülü kadın görüntüleri vererek, İslamofobik bir tutum içinde olmakla eleştirildiğini bildirdi.

Başörtülü kadınlar üzerinden verilen mesajlarda 4 kadından birinin 18 yaşından önce evlendirildiğini öne sürerken, saatte bir kadının öldürüldüğünü söyleyerek Türkleri vahşi, kadın haklarına uzak bir toplum olarak göstermeye çalışıyor.
Hürriyet’te yer alan habere göre, AB yanlısı sivil toplum örgütleri ve milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılanan filmde, Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde, 15 milyon Türk’ün İngiltere’ye göç edeceği öne sürüldü.

Türkiye’nin üyelik kazanması halinde; yüksek nüfusu nedeniyle, Birlik içindeki yardım bütçesinin üçte birini alacağını iddia eden UKIP, Türkiye’deki imam hatip okullarının sayısının son dönemde büyük artış gösterdiğini ve 20’nci yüzyılın başından bu yana Hıristiyanların sayısının yüz kat azaldığını belirtti.

İngiltere’de Türkiye karşıtı video

UKIP’in propaganda filmine tepki gösteren Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron, “Herkes, toplumları birbirine düşürmeyen çalışan UKIP’in zehirli retoriğine alışık. Ama bu video, durumu bir başka boyuta taşıyor” dedi.
Farron, “Minareleri kullanmak, UKIP destekçilerine yapılan kodlanmış bir göz işareti. Bu liberal görüşlü insanlar için son derece ters” diye konuştu.
“Britain Stronger in Europe” (Birleşik Kralık, Avrupa’da daha güçlü) adlı sivil toplum kuruluşunun sözcüsü ise “UKIP tüm bir ulusu ve halkını karalamaya çalışıyor… Türkiye’nin AB üyeliği hakkındaki düşünceniz ne olursa olsun; bu, UKIP’in temelsiz korku tellallığında yeni bir alçaklıktır… Türkiye’nin yakın gelecekte AB’ye katılması gibi bir durum söz konusu değil. Yani bu, UKIP’in yine ekonomiye ya da gerçeklere dayalı argümanları olmadığının açık bir göstergesi” dedi.
Mide bulandırıcı
İşçi Partisi milletvekili Richard Burden da filmi “mide bulandırıcı” olarak tanımladı.
Bazı Twitter kullanıcıları ise UKIP’i, İngiltere’nin medya düzenleyici kuruluşu İngiliz Rekabet Kurulu Ofcom’a şikayet edeceklerini belirtti.

YORUM YOK

CEVAPLA