Nihat ULUDAĞ – Yusuf DOĞAN İSTANBUL

İstanbul’da bir bankanın genel müdürlük binasında şube müdür yardımcısı olarak çalışan Serkan A. 21 bin 780 banka müşterisinin bilgilerini Call Center çetesine sızdırdı. Kısa süre içerisinde 5 milyon TL vurgun yapan 9’u kadın 20 kişilik çete “İnsider: Köstebek” operasyonuyla çökertildi.

İstanbul’da bulunan bir bankanın müşterilerinden gelen yoğun şikayetler üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

İNSİDER: KÖSTEBEK OPERASYONU

Yürütülen çalışmalarda, call center çetesine banka müşterilerine ait kişisel bilgileri sızdıran kişinin bankanın genel müdürlüğünde şube müdür yardımcısı olarak çalışan Serkan A.’nın olduğunu belirledi. Bunun üzerine operasyon ismi bankacılık dilinde içeriden bilgi sızdıran kişiye verilen “İnsider: Köstebek” olarak belirlendi.

ÇETE LİDERLERİ DE ESKİ BANKACI ÇIKTI

Yapılan teknik takipler sonrasında, bankada müdür yardımcısı olarak çalışan Serkan A.’nın bir kısmı yazılı çıktı bir kısmı da bilgisayar ekranından çekilen fotoğraflar aracılığıyla tam 21 bin 750 müşterinin hesap bilgilerinin Whatsapp üzerinde çete lideri S.Y. Ve E.T.’ye gönderildiği tespit edildi.

İNSİDER OPERASYONUNDA 20 GÖZALTI

Siber polisi, gerekli teknik takip çalışmalarının ardından Maltepe ve Sancaktepe ilçelerinde eş zamanlı bir operasyon düzenledi. Banka müdür yardımcısı Serka A. Sancaktepe’deki lüks evinde yakalandı. Çete liderleri S.Y., E.T., H.K., Ö.E. Ve M.M.T’nin de aralarında bulunduğu 9’u kadın toplam 20 kişi gözaltına alındı.

ÇETE LİDERLERİ DE ESKİ BANKACI ÇIKTI

Yürütülen operasyonda gözaltına alınan banka müdür yardımcısı S.A. İle çete liderleri S.Y. Ve E.T.’nin ortaokuldan beri arkadaş oldukları ve hepsinin de bir dönem bankacılık yaptığı belirlendi.

EN AZ 5 MİLYON TL’LİK VURGUN YAPMIŞLAR

Çete üyelerinin, ele geçirdikleri banka müşterilerinin kimlik bilgileri üzerinden telefonla arayarak, “siz bankamızdan kredi çekmişsiniz, size hayat sigortası yapmışız, geçen yılda ücretsiz olarak bu uygulamamızdan faydalanmışsınız. Devam etmek istiyorsanız 700 TL, iptal etmek istiyorsanız da 500 TL ödemeniz gerekiyor. Aksi halde size icra takibi başlatacağız” diyerek kandırdıkları, pos cihazları üzerinden onlara ait kredi kartından para çektikleri, müşterilere de işlemi sonlandırmak için size gelen 3D şifresini bize söyleyin diyerek hesaplarından para çektikleri tespit edildi. Çete üyelerinin bu yöntemle kısa bir süre içerisinde en az 5 milyon TL’lik bir vurgun yaptıkları tespit edildi.

ÇETE LİDERİ KARI KOCA ABD’YE KAÇIYORDU

Yapılan operasyonda gözaltına alınan çete lideri Ö.E. İle eşi M.A.E.’nin ABD vizesi alarak Cumartesi günü kaçmayı planladıkları öğrenildi.

BANKA MÜDÜRÜ 1-2 MİLYONLUK YASADIŞI BİR İŞ VAR

Banka müdür yardımcısı olan S.A.’nın Whatsapp yazışmalarında çok ilginç bilgilere de ulaşıldı. Başka bir arkadaşına yazdığı mesajda banka müdürünün “1-2 milyonluk yasadışı bir iş var. Çok kararsızım” dediği tespit edildi.

ÇETE LİDERLERİ LÜKS REZİDANS ALMIŞ

Yürütülen operasyonda çete liderlerinin Maltepe’de bulunan marka konut projelerinden kendilerine lüks konutlar aldığı da tespit edildi.

Polisteki işlemlerinin ardından banka müdür yardımcısı S.A.’nın da aralarında bulunduğu 9’u kadın 20 çete üyesi Adliyeye sevk edildi.

YORUM YOK

CEVAPLA