En kıdemli Apple analizcilerinden birisi olan Ming-Chi Kuo bomba bir sızıntı patlattı!
Apple’ın yeni iPhone’unda çift kamera düzeneğine yer vereceğine yönelik söylentilerden zaten haberdarız haberdar olmasına ama hangi iPhone modelinde böyle bir değişikliğe geçileği konusu henüz muallak……idi?
Apple’a yönelik oldukça isabetli sızıntıları ile tanıdığımız sektörün önde gelen analizcilerinden Ming-Chi Kuo’nun bugün yatırımcılarına gönderdiği yeni araştırma notu söz konusu değişikliğin iPhone 7 Plus ile birlikte hayata geçirileceğine işaret ediyor ki bu şüphesiz önemli bir gelişme.
Apple geçtiğimiz sene İsrail menşeli LinX firmasını satın almıştı hatırlarsak. LinX’i Apple’ın radarına sokan özelliği ise firmanın geliştirdiği kamera teknolojisi idi. Şöyle ki özel bir algoritmayla tasarladıkları yazılım üzerinden çoklu lens konfigürasyonu içerisine konuşlandırılan görece küçük sensörlerden DSLR kalitesinde görüntüler elde etmeyi başaran firmanın bu teknolojisi özellikle günümüzün en önemli sıkıntısı olan düşük ışık senaryolarındaki başarısızlığı büyük ölçüde gidermişti.
İşte Kuo’ya göre Apple iPhone 7 Plus ile birlikte bu teknolojiye geçişi planlıyor. Sensörleri Sony’nin imzasını taşıyacağı belirtilen iki adet 12MP çözünürlüğünde kamera ile tasarlanması planlanan modelde yer verilecek lenslerden birisi diğerinden daha geniş bir aralığa sahip olacakken yine lenslerden birisinde OIS modülünün yer alacağı da Kuo’nun iddiaları arasında. Dahası OIS’in yer verileceği lensin yanındaki lenste ise 2 ya da 3 kademeli optik yakınlaştırma özelliği olacak imiş.

Çift lensi sistemin teoride sunabileceği ek faydalardan birisi de yazılım kanadından da gelecek destekle eşzamanlı biçimde 4K ve ağır çekim video kaydı yapılabilecek oluşu. Ki patentte de iMovie’nin tüm çekilen görüntüleri tek bir video içerisinde topladığı gösteriliyor ki Apple’ın da planlarından birisi bu olsa gerek.

2
Açıkçası çoklu lens ve OIS ihtimalleri olabilitesi gayet yüksek seçenekler gibi gelse de optik yakınlaştırmaya çok da ihtimal vermiyoruz. Her ne kadar Apple geçtiğimiz sene tam da bu tür bir kamera kurulumunu patentlemiş olsa da yine de zannetmiyoruz. Ne de olsa Apple’ın bir numaralı özelliği yenilikleri ‘azar azar’ vermesidir ki böylesi bir senaryo bizi hiç inandırıcı gelmiyor. Belki iPhone 7 Plus ile birlikte ‘devrim’ diye pazarlayacakları çift kameraya geçip, iPhone 7S Plus ile birlikte de yine allayıp pullayarak optik yakınlaştırmayı verirler ki tam da Apple’ın stratejisine uygun bir hamle olur bu.
Bu arada Kuo’nun bu kamera odaklı iPhone’un tamamıyla başka bir model olarak satışa sunulacağını söylediğinin de altını çizelim. Yani halihazırdaki standart iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın yanına bir de bu haberimizde bahsedilen iPhone 7 Plus ‘Çift Kamera’ eklenecek ve netice itibarı ile artık üç farklı üyeden oluşacak bir aileden bahsediliyor. Dahası bu iPhone versiyonunun tüm iPhone 7 Plus’lar içerisinde %25-35 arası bir dilimi kapacağını söylüyor Kuo.
Açıkçası bu da Apple’ın stratejisine oldukça uygun bir hamle olur.
Malum her ne kadar son çeyrek raporuyla birlikte yine bir rekor kırmış olsa da geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımızda büyümesinde bir yavaşlama sözkonusu. Haliyle bu tür bir hamleyle işleri kolaylıkla toparlayabilirler. Bekleyip görelim bakalım…
Apple şimdiye kadarki en kötü rekorunu kırdı! Apple şimdiye kadarki en kötü rekorunu kırdı!
Apple, 2016 yılının ilk mali çeyreğini (normal takvimde 2015’in son çeyreği) esas alan faaliyet raporunu yayımladı. Geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ve Aralık aylarını baz alan rapor iki taraflı değerlendirilmeye açık veriler içeriyor.Eğer bardağa dolu tarafından bakacak olursak bu çeyrek Apple için yeni bir rekor anlamına geldi. Şöyle ki satılan toplam 74.8 milyon iPhone ile 2014’in son çeyreğindeki (mali 2015 ilk çeyreğine karşılık geliyor) 74.5 milyon adetlik satış rekoru kırıldı. Bardağın boş tarafında ise satışlardaki bu büyümenin şimdiye kadarki en yavaş büyüme olduğu ortaya çıkıyor. Ki bu bağlamda Wall Street’in 75.5 milyon adetlik satış öngörüsünün de gerisinde kalındığını görüyoruz. Apple: Altın çağ bitiyor mu?iPad cephesinde ise işler kötüye gitmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl bu çeyrekte 21.4 milyon adet iPad satışı gerçekleştiren Apple’ın şimdiki karnesinde ise 16.1 milyon adet satış yazılı. Üstelik bu çeyrek, iPad Pro’nun satışa sunulduğu çeyrek idi.Apple Watch hakkında raporda bir ayrıntı yok ama muhtemel durumunu bu haberimizde paylaşmıştık onun da.Netice itibarı ile Apple’ın çeyrek dahilinde toplam geliri 75.9 milyar dolar olarak şekillenirken yine benzer şekilde geçtiğimiz yılı geçtiğini (74.6 milyar dolar) ama tahminlerin gerisinde kaldığını (76.4 milyar dolar) gördük. 18.1 milyar dolardan 18.36 milyar dolara çıkan net kar ise tahmin edeceğimiz gibi yine rekor demek. Keza bu doğrultuda hisse başına düşen kazanımda da, hem geçtiğimiz yıla ($3.06) hem de Wall Street’in tahminlerine ($3.23) oranla artış ($3.28) söz konusu.Bu arada Apple’ın en önemli pazarı haline gelen Çin’de ise yıl bazlı %14’lük bir büyüme ile 18.37 milyar dolarlık toplam satışa erişildiğini not olarak düşelim.Halihazırda sürmekte olan mali ikinci çeyrekte ise (Ocak, Şubat, Mart 2016) 50-53 milyar dolar arasında bir gelir bekleniyor. Bununla birlikte neredeyse tüm analizciler bu çeyreğin Apple için yıl bazlı ilk düşüşü yaşayacağı çeyrek olacağı konusunda hemfikir. Keza Tim Cook da iPhone satışlarındaki başarının artarak sürmesi konusunda kendilerini oldukça zor bir çeyreğin beklediğini belirttiği konuşmasında ikinci çeyrekte durumu toparlamayı beklediklerini ifade etti.Son olarak da raporu yayımlanması ertesinde Apple hisselerinin görece kötü tablodan pek de etkilenmediğini belirtelim. Sadece %0.79’luk bir gerileme ile $99.24 ile kapattılar günü.

YORUM YOK

CEVAPLA