Hakkında

İstanbul Modern’e Hoşgeldiniz!

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan bir müzedir.

Modern ve çağdaş sanat alanlarındaki üretimleri uluslararası bir yönelimle koleksiyonunda toplar, korur, belgeler ve sergileyerek sanatseverlerin erişimine sunar.

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi olarak 2004 yılında, İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur.

Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazası ile çok yönlü bir hizmet alanı sunar.

Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve onların etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefler.

Yönetim Kurulu Başkanı’ndan

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 11 Aralık 2004 tarihinde 4 numaralı Gümrük Antreposu’nda kapılarını açtığı zaman, aslında 17 yıllık bir proje gerçekleşiyordu. Bu gecikmeye rağmen, Türkiye’de özel kesimin öncülüğünde kurulan ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern ülkemiz için bir yenilikti. Müze gezme alışkanlığı olmayan bir ülkede, zaten sayıları az olan ve kamu tarafından yönetilmenin kaçınılmaz etkilerini taşıyan diğer müzelerden farklı olarak İstanbul Modern, bir ilki gerçekleştirerek müzeyi sosyal bir platforma dönüştürdü.

İstanbul Modern, topluma sanatı görme, tanıma, sevme, onu özümseme ve gelişmeleri izleme olanağı sağlamayı vaat ederek kapılarını açtı. İstanbul Modern ziyaretini bir alışkanlık haline getirmeyi, izleyici kitlesini artırmayı ve sürekli ilgiyi çekmek için dinamik ve değişken bir yapı kurmayı amaçladık ve bunda başarılı da olduk.

Daha önce hayatlarında müze gezmemiş olan bir kitleden modern sanat uzmanına, anaokulu çocuğundan üniversite üyelerine, anlaşılabilir ve cazip olan, toplumun paylaştığı çok yönlü bir iletişim platformu ortaya çıktı.

Sonuçta, bir ailenin her bireyine yönelik, çeşitli zevklere, kültürlere, değişik ilgi alanlarına seslenebilecek zenginlikte bir mekân yarattığımıza inanıyoruz.

Müzemiz özellikle gençler için bir çekim merkezi haline geldi. İnteraktif etkinlikler müzede başlıca ilgi alanı oldu. Sürekli ve süreli sergi salonları, fotoğraf bölümü, video alanı, kütüphanesi, sineması, eğitim bölümü, yaz okulu, mağazası, restoranıyla birlikte yaratmaya ve üretmeye çağıran İstanbul Modern, izleyicilerle ortak bir enerji oluşturarak, gündelik yaşamla kültürün buluştuğu çok boyutlu bir müze oldu.

Ufuk açan, merak uyandırıcı, düşünmeye yönelten sergiler ve renkli etkinliklerle de müze ziyaretlerinin bir alışkanlığa dönüştüğüne inanıyoruz.

On bir yıl içinde, sürekli sergi salonumuzda altı koleksiyon sergisi düzenlendi. Süreli sergi alanı kırk üç sergiye ev sahipliği yaptı. Fotoğraf Galerisi’nde Türkiye’den ve dünyadan ünlü fotoğraf sanatçılarının yapıtlarından oluşan otuz iki fotoğraf sergisi, video alanında ise on dört video sergisi yer aldı, on yedi yurtdışı sergi gerçekleştirildi.

İstanbul Modern, sadece sanat yapıtlarını sergilemekle kalmadı, bir sanat eğitim kurumu haline de geldi. Çocukların ve gençlerin görsel sanatlar alanında eğitilmesi amacıyla müze içinde ve dışında programlar yürüttü. Bu programlardan müzenin açılışından bu yana yüz binlerce çocuk ve genç yararlandı.

Bütün bu etkinliklerin yanı sıra, İstanbul Modern’de özel sektör, kamu ve yerel yönetimin desteklediği eşsiz, yepyeni bir sinerji yaratıldı. Müzemiz bu üç sektörün işbirliği ile güçlendi. Toplumsal sorumluluk taşıyan kuruluşlar İstanbul Modern’de gerçekleşen değişik etkinlikler ve sergileri destekliyor ve sponsor oluyor. Sergileri destekleyenler arasında ülkemizin en başarılı kuruluşları yer alıyor. Yüksek nitelikli ve yaygın bir biçimde tanıtılan etkinlikler için sponsor olmak, kuruluşların toplumdaki tanınırlıklarını ve itibarlarını artırıyor; kişi, kurum, kuruluş ve medya sponsorlarımızın desteği ise bize yaşamsal bir katkı sağlıyor.

İstanbul Modern, bu etkinlikleriyle toplumun birçok kesimine ulaşıyor ve kuruluşunda gerçekleştirmeyi vaat ettiği işlevini giderek daha etkin bir biçimde yerine getiriyor. Müzenin hızla artan ziyaretçi sayısı 5,5 milyonu aşkın kişiye ulaşmış bulunuyor. İstanbul Modern, kamuoyunun gözünde sanatla toplumun buluşmasını simgeleyen bir müze olarak gücünü gün geçtikçe artırıyor.

Öte yandan, toplumla bağları güçlendikçe müzemiz ülke sınırlarının dışında da tanınıyor ve dünyanın çeşitli ülkelerinden İstanbul’a gelenler için vazgeçilmez bir ziyaret hedefi oluyor.

İstanbul Modern, açıldığı günden bu yana eksilmeyen, yoğun bir ilgiyle, Avrupa Birliği sürecinde ülkemize gelen yabancı basının uğrak yeri haline geldi.

Yapılan yorumlarda modern sanat birikimimizin çok eskiye dayandığı belirtilerek, İstanbul Modern’in, İstanbul’un bir kültürel başkent olduğunu kanıtladığı vurgulandı. New York Times’da İstanbul Modern, “Türkiye’nin değişen yüzü” olarak gösterildi.

Böylece İstanbul Modern, Türkiye’nin çağdaş sanat yaşamını ifade eden bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Oya Eczacıbaşı
İstanbul Modern
Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim

Tarihçe

Bina

İstanbul Modern’in tohumları, 1987 yılında, 1. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri’nde, bugünkü adıyla Uluslararası İstanbul Bienali’nde atıldı. Serginin İstanbul sanat ortamına getirdiği ilgi ve dinamizmden etkilenen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, İstanbul’da daimi bir modern sanat müzesi kurmak üzere harekete geçti.

Uzun bir arayış sonrasında Haliç’te, 19. Yüzyıl sanayi alanı olan Feshane, çağdaş sanat müzesine dönüştürüldü. Bina, 1991 yılında 3. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yaptı, fakat uzun vadeli proje gerçekleşemedi. O günden bu yana pek çok projeyle İstanbul’da bir modern sanat müzesi düşünün gerçekleşmesi denendi, ama uygun bir yer bulunamadığından veya ana koleksiyon oluşturulamadığından girişimler sonuca ulaşamadı.

Projenin kaderi, 2003 yılında 8. İstanbul Bienali’nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nin yanında yer alan dört numaralı gümrük antreposunu ana mekânı olarak kullanmasının ardından yeniden değişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan alanın daimi olarak kullanılmasını onayladığında, müze projesinin önündeki ana engel kalkmış oldu.

T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük antreposu olarak inşa edilmiş olan 8000 m2’lik bina, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından, tam donanımlı, modern bir müzeye dönüştürüldü.

Bölge

İstanbul Boğazı’nın Haliç’i çevreleyen bölgesi, binlerce yıl boyunca doğal bir liman işlevi görerek kenti, dünya üzerindeki diğer ticaret ve kültür merkezleriyle birleştirdi.

13. Yüzyıl’da, çeşitli Latin kolonileri bu bölgede liman kurmaya başladı. Bunlardan biri, Tophane mahallesinin yer aldığı Galata bölgesini yaratan Ceneviz limanıydı. 17. Yüzyıl’a gelindiğinde, Tophane rıhtımları, Avrupa’dan gelen gemilerin ana limanı haline gelmişti.

İlk başta, her gemicilik şirketinin gemilerini demirlediği ayrı bir şamandırası ve mallar ile yolcuları karaya çıkaran ayrı bir kürek takımı vardı. Taşımacılık trafiği ve yolcu sayısı artınca bu sistem yetersiz hale geldi ve 1879 yılında sahil boyunca rıhtımlar inşa edilmeye başladı.

1910 yılında rıhtımlara antrepo ve hangarlar inşa edildi. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte bu rıhtımlar, 1984 yılında Türkiye Gemicilik İşletmesi adını alan Gemicilik ve Limanlar İşletmesi yönetimine verildi.

Şu andaki bina, Tophane Meydanı’nın 1957-58 yıllarındaki düzenlenmesi sırasında ambar olarak, ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem yönetiminde inşa edildi. Rıhtım, 1990 yılına kadar İstanbul’un ana limanı olarak kullanıldı ve bugün pek çok ticari gemiyi ve yolcu gemilerini karşılamayı sürdürüyor.

İletişim Bilgileri:

İşletme Adı: İstanbul Modern Sanat Vakfı İstanbul Modern Sanat Müzesi İktisadi İşletmesi

Adres: Meclisi Mebusan Caddesi, Liman Sahası 4 Nolu Antrepo, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: +90 212 334 7300

Faks: +90 212 243 4319

Mersis No: 5223775848249860

E-posta : info@istanbulmodern.org

Kariyer

İstanbul Modern’deki kariyer olanaklarını değerlendirmek için aşağıdaki iletişim seçenekleri üzerinden iş başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-posta: cv@istanbulmodern.org

Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi
Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4
Karaköy – İSTANBUL
Faks: 0 212 243 43 19

 

Eser Kayıt Ve Sergi Bölümü Görevlisi (Ref: Im-Eksbg-1)

Asistan Küratör (Ref: IMSM ASTK)

ULAŞIM

Müze, Nusretiye Camii’nin arkasındaki rıhtımda yer almaktadır. Belediye otobüsleri ve tramvayı kullananlar, Tophane durağında inerek müzeye ulaşabilirler. Müze girişindeki ücretli otopark, arabalarıyla gelen müze ziyaretçilerinin hizmetine sunulmuştur.

ADRES :
Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası 
Antrepo 4, 34433 Karaköy – İSTANBUL
Tel: 0212 334 73 00

İstanbul Modern Sinema

 

İstanbul Modern Sinema, alternatif bir seyir platformu olma hedefiyle, hem dünya sinema tarihinden örneklere hem de Türk sinemasındaki yeni soluklara odaklanır. Programlarıyla sinema sanatındaki son gelişmeleri, sıradışı film ve belgeselleri sinemaseverlerle buluşturur.

Sinema gösterimleri için giriş kuponunuzu gişeden almanızı rica eder, oturma kapasitesi sebebiyle her gösterim için belirli sayıda kupon verileceğini hatırlatırız.

Film gösterimimiz başlamadan 5 dakika önce salonda yerlerinizi almanız rica edilir. Boş kalan yerler sıradaki ziyaretçilerimize verilecektir. Giriş kuponu belirtilen gösterim saatine ait olduğundan, diğer gösterimler için ayrı kupon alınması gerekmektedir.

İstanbul Modern Sinema girişi 9 TL’dir. Müze ziyaretçilerine ve üyelere ücretsizdir. İstanbul Modern Üyelik Programı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Koleksiyon

Kütüphane koleksiyonumuz, 10.500 kitap ile 27 yerli ve yabancı dergi aboneliği içermekte olup, aşağıdaki alanlarda uzmanlaşmayı hedeflemektedir:

• Türk sanat tarihi ve Türk sanatçıları
• Müze, galeri ve özel sanat koleksiyonları katalogları
• Sanatla ilgili kuramsal yayınlar
• Sanat akımları
• Fotoğraf sanatı ve fotoğraf sanatçıları
• Müzecilik bilimi

Koleksiyondaki yayınların künyelerine kütüphanede bulunan çevrimiçi kataloglardan erişilebilir. Müzenin alt katında bulunan ve açık raf sistemiyle hizmet veren kütüphanede, okuyucular, koleksiyona doğrudan ulaşabilmekte; sanat konulu CD-ROM veri tabanları ve internet siteleri yoluyla araştırma yapabilmektedirler. Ayrıca sanat alanında, profesyonelce seçilmiş yerli ve yabancı dergilerle güncel sanat olayları ve makaleler takip edilebilir.

Alt kat sergi salonlarımız, yeni sergi hazırlıkları nedeniyle, 23 Aralık 2015 tarihine kadar kapalı olacaktır. Kütüphanemiz ise 15 Aralık 2015’ten itibaren yeniden hizmet vermeye başlayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

İSTANBUL MODERN MAĞAZA

Mağaza

 

İstanbul Modern Mağaza’da seçkin sanat kitaplarından, tasarım ürünü ev ve ofis eşyalarına, gezdiğiniz sergileri uzun yıllar boyunca anımsamanızı sağlayacak hediyeliklerden, çocuklara yönelik objelere uzanan geniş bir koleksiyon sizleri bekliyor.

İstanbul Modern’de gerçekleşen sergilerin katalogları ve sanat eserlerinin röprodüksiyonlarıyla hazırlanmış anı objeler, birçok müze ziyaretçisine sergileri özgün müze anısı olarak başkalarıyla paylaşma olanağı veriyor. Eğitici, eğlenceli ve yaratıcı ürünler; boyama setleri, önlükler ve yapbozlar, çocuklara sanatı tanıtıyor ve sevdiriyor. Tanınmış tasarımcıların elinden çıkan takılar, kırtasiye malzemeleri ve aksesuarlar da seçenekler arasında yer alıyor.

İstanbul Modern Mağaza 2014’te, alanında özgün üretimlere imza atan 8 sanatçı ve tasarımcıyı, müzenin 10. yılından ilham alan bir koleksiyon üretmeye davet etti. İstanbul Modern’in 10. yılını kutlayan bu özel koleksiyon, tasarım ve görsel sanatlar arasındaki yakınlığın yeni ve katılımcı yüzünü temsil ederken İstanbul Modern’in sergi ve projelerinde öne çıkardığı disiplinlerarası yaklaşımı da yansıtıyor.

İstanbul Modern Üyeleri mağaza alışverişlerinde %10 indirimden faydalanıyor.

Alışverişe hemen başlamak için www.istanbulmodernmagaza.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İstanbul Modern Mağaza “Yılbaşı Özel” buluşması

17 Aralık 2015 Perşembe, 18.00 – 20.00 

İstanbul Modern’de yer alan sergi ve projelerden esinlenen geniş koleksiyonunun yanı sıra çok sayıda özgün ürün seçeneğini içeren ve sanatla tasarımı buluşturan İstanbul Modern Mağaza, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Maison Française dergisiyle birlikte, tasarım ve sanat konseptiyle hazırladığı “Yılbaşı Özel” buluşmasını gerçekleştiriyor.

Maison Française okurlarının İstanbul Modern Mağaza’da yer alan seçkin tasarımcılarla bir araya geleceği “Yılbaşı Özel” buluşmasında, seçili ürünlerde %50’ye varan indirim yapılıyor ve özel ikramlarla davetlilerin keyifli bir zaman geçirmeleri hedefleniyor.

Etkinlik ücretsizdir.

Daha fazla bilgi için
0212 344 73 90 veya

 

YORUM YOK

CEVAPLA