KARTEPE KAYAK MERKEZİ

kartepe-kayak-merkeziİ

Kartepe, Kocaeli’nin bir ilçesidir. Daha önceden merkez ilçe olan İzmit’e bağlıydı. İlçede Kartepe Kayak Merkezi bulunur ve Kartepe Dağı vardır. Bu dağ Marmara’nın en büyük 3. dağıdır.

Kış turizminin yeni kayak merkezi Kartepe’dir.  Burada kayak sporu   yapmanın tadına varabiliyor.3 milyon 500 bin metrekare alan üzerine yayılan Kartepe tesislerde Türkiye’nin en büyük kayak pistleri bulunur. Kartepe’de, 4 lift ve 12 pisti kullanmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezine gitmek için ;  İstanbul’dan İzmit’e doğru hareket edip, yaklaşık 100 kilometre sonra otobandan çıkınca Maşukiye’ye ulaşılıyor.Biraz ilerisinde ise   Kartepe yeralıyor. Yani İstanbul’a yaklaşık bir, bir buçuk saat mesafede bir kayak merkezidir.

Kartepede kayak yapmak isteyenler için, pistler uzunluk ve zorluk derecesi tatmin edici. Kartepe kış sporlarının yapıldığı diğer turistik bölgelerden farklı olarak, deniz ve göl manzarasına sahiptir.   Doğası ve benzersiz pistleriyle kısa sürede kayakseverlerin gözdesi olmaya adaydır.En modern teleferik ve telesiyej sistemleride bulunmaktadır.

Kar Kalınlığı

Kartepe Kayak Merkezi 1650 metre yükseklikte kurulmuş ve kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişiyor. Bölgeye gelmek için en uygun zaman Aralık ve Şubat ayları.

Kayak Ders Ücretleri

Ders saati ücreti 70 – 100 TL (2015)arasında değişebiliyor. Eğitmenler temek kayak eğitimi veriyorlar, duruş ve malzeme kullanma bilgilerini veriyor, uygulama yapıyorlar. Konuklar kayak malzemelerini tesislerden karşılayabiliyorlar.

Kartepe Kayak Pistleri

Kayak merkezi, Kocaeli’nin hemen çıkışında yer alıyor. Bursa, Ankara ve İstanbul üçgeninde yer alan bölgede Maşukiye’den sonra tabelaları takip edince tesislere ulaşabilirsiniz. Konuklar 17 kilometre zirve yolculuğu yaparak muhteşem manzaraların kendilerine eşlik etmesini sağlayabilirler.

Kartepe Pistlerinin Özellikleri – İster Amatör İster Profesyonel!

Kartepe pistleri her seviyeden kayakçı için ideal özelliklere sahip. Diğer kış turizm bölgelerinden farklı olarak deniz ve göl manzarasına sahip olan Kartepe, Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görüyor. 3 milyon 500 bin metrekare alan üzerine kurulan kayak merkezinde Türkiye’nin en büyük pistleri yer alıyor.

Kayak yapmak için Geyikalanı, Kürekdağı, Kartepe arasında kalan Kadıkonağı kullanılıyor. Doğal şartları diğer bölgelere göre daha elverişli olan Kartepe’de amatör ve profesyoneller için ayrı pistler organize edilmiş. Kar yağmayan zamanlarda ise suni kar yöntemi ile bu soruna çözüm bulunmuştur.

KAYAK

Kartepe kayak pistleri:

Çok Kolay Pist (Yeşil) : 1 adet

Kolay Pist (Mavi) : 4 adet

Orta Zor Pist (Kırmızı ) : 5 adet

Çok Zor Pist (Siyah) : 2 adet

Mekanik Tesis Sayısı : 4

Kadı Konağı Telesiyej : 400 m

Geyik Alan Telesiyej : 1125 m

Karlık Tepe Telesiyej : 550 m ( Biri hız parkuru toplam 3 pistten kayma imkanı)

Kartepe Telesiyej : 1200 m (3 kişilik mini gondol) (3,5 km kesintisiz kayak imkanı)

Kartepe Lift Uzunlukları

Kartepe Telesiyej 1020 m

Geyik Alan Telsiyej 1050 m

Karlık Tepe Teleski 450 m

Kadı Konağı Telesiyej 350 m

Liftlerin açılış saati 08:50, kapanış hava kararma saatidir. (17:00)
Sadece ders alanlara ayrılmış olan Temel Eğitim Alanı ve Özel Baby-Lift mevcuttur.
Snowboardçulara özel Snow-Park vardır. Burada snowboard hocaları eğitim vermektedir.

 

OTELKartepe Balayı Otelleri – En Çok Tercih Edilen Oteller

Kış düğünlerinin ve balayı kutlamalarının uğrak noktası Kartepe otelleri, bembeyaz kayak merkezleri, dağ manzaralı odaları, romantik atmosferi ile her çiftin hayali! Kartepe balayı otelleri, hem huzuru hem de eğlenceyi bir arada barındırıyor!

Dağ doruklarında aşkınızı yaşamak, otellerin balayı imkanlarından yararlanmak, Güney’in kış mevsimindeki sessizliği yerine kayak merkezinin hareketliliğini görmek istiyorsanız Kartepe otel seçeneklerinin sunduğu konforlu odalarınızla tanışın.

The Green Park Kartepe, Motali Life, Kartepe Park, Yazıcılar Otel, Boğaziçi Butik Otel ve diğer dağ tesisleri balayınızın özel günlerini ölümsüz kılmak için en güzel odalarını size ayırırken eşinize sürpriz yapmanız için teknik ve personel desteği sunuyor.

BALAYI
Kartepe balayı otelleri

Özel uygulamaları arasında

Göl manzaralı odalar
Şarap ve şampanya
Meyve tabağı
İpek çarşaflı yataklar
Güllerle süslenmiş odalar
Odaya kahvaltı servisi
Gazete servisi
Akşam yemeği
Sürpriz kutlama
Masaj ve SPA yer alıyor.

En çok tercih edilen Oteller ve toplantı otelletri;

1-The Green Park Kartepe Resorts-Spa
www.karteperesort.com/

2-Motali Life Otel
www.motalilife.com/

3-Kartepe Park Otel
www.kartepeparkotel.com/

4-Yazıcılar Otel & Restaurant
www.yazicilarotel.com.tr/

5-Boğaziçi Butik Otel & Restaurant
www.bogazicibutikotel.com/

14(13)

Kartepe Toplantı Otelleri
Kış mevsiminin en güzel zamanlarının yaşandığı Kartepe’de, bembeyaz bir manzaraya karşı iş organizasyonlarınızı yapmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız. Kartepe otelleri, işlerinizin en yoğun zamanlarında nefes almanızı sağlayacak, hem organizasyon düzenlemenize hem de tatil yapmanıza imkan sunacak. Kartepe toplantı otelleri kayak merkezinin Lüks oteller ve dağ evleri ile Türkiye’nin kış turizm merkezi olan Kartepe’de hayran kalacağınız bembeyaz kayak merkezine karşı eğlenceli etkinlikler düzenleyeceksiniz. Kartepe toplantı otelleri, her biri farklı büyüklükteki salonları, teknik ve personel desteği, ikram ve servisleri ile kurumsal organizasyonlarınızda tam destek sunacak.

Kartepe otel ve dağ evleri, kaliteli konaklama seçenekleriyle sadece toplantılarınıza değil toplantı sonrası tatillerinize de çözüm sunuyor. The Green Park Kartepe, Motali Life, Kartepe Park, Yazıcılar Otel, Boğaziçi Butik Otel ve diğer konaklama tesisleri iş etkinlikleriniz için toplantı salonlarında:

Ses Sistemi
Telsiz Mikrofon
Lazer Yazıcı
Projeksiyon
Kürsü Mikrofonu
Flipchart
Fotokopi
Perde
Yaka Mikrofonu
Işık Sistemi
Faks
Sahne desteği sağlıyor.

kar

Kartepe Aktiviteleri
Kartepe sadece kayak merkezi ile biliniyor. Aslında keşfedilmeyi ve ilgi görmeyi bekleyen onlarca aktivite var burada. Yaz ve kış farklı spor dallarını yapabileceğiniz bu cennet coğrafyada hiç sıkılmayacaksınız. Özellikle doğa severler için balıkçılıktan fotosafariye kadar neler var neler.
Trekking

Kartepe’de trekking yapmak için Kuzu Yaylası, Soğucak Yaylası, Dalgakıran, Maşukiye, Altıoluk, Karabayır, Eşme Sahili, Fındık Suyu Yürüyüş Parkuru idealdir. Gruplar halinde ya da bireysel trekking turları düzenlenebilir.

Su Kayağı

Bölgede amatör bir şekilde su kayağı yapılıyor. Ayrıca her sene Sapanca Gölü’nde yarışlar düzenlenmektedir. Dalgasız denizlerde, nehir ve göllerde yapılan su kayağı için Türkiye’deki ideal bölgelerden biridir Kocaeli.

Golf

“Kartepe Golf Academy” bünyesindeki 205 metre uzunluğunda, 22.000 metrekare Driving Range bulunuyor. 15’i golf-mat’de, 5’i çimde olmak üzere 20 kişi aynı anda eğitim alabilmektedir. 240 metrekare practice putting ve chipping grende, practice bunkerlarda ders alarak, antrenman yapma imkanı sunulur.

1000 metrekarelik alana yapılmış suni gölet, bir adet Fairway Bunker, bir adet Deep Bunker, bir adet Scotch Bunker, dört adet farklı mesafelerde Green ile 25 dönümlük Driving Range uluslararası standartlara sahiptir. Golfe başlamak ve kendini geliştirmek isteyenler için idealdir. Bahar aylarında yemyeşil olan alanlara hayran kalırsınız.

Paintball

Başta Sisli Vadi olmak üzere, Kartepe Kayak Evi’nin etkinlikleri dahilinde, Acısu Meşelik Ormanı ve Maşukiye’deki sahalarda Paintball oynamak mümkündür.

Avcılık

Merkez av komisyonu kararı doğrultusunda, Kartepe ilçe genelinde av dönemi yılın 8. ayı ile başlayıp bir sonraki yılın 2. ayına kadar devam eder.

Bölge Avları:

1.grup av hayvanı; bıldırcın ve üveyik avı Ağustos’un 14’ünde başlayıp Ocak ayının 23’üne kadar devam eder.

2.grup av hayvanları; yaban domuzu ve çakal avı Ağustos’un 14’ünde başlayıp Şubat ayının 27’sine kadar devam eder. Ayrıca yaban ördeği, çulluk (yelve) avları da yapılmaktadır. Bu avları yapabilmek için avcı derneklerine üye olmak, avcılık belgesi ve avcılık sertifikası gerekmektedir.

Kuş gözlemciliği

Sapanca Gölü üzerinde yaşayan farklı kuş türlerini gözlemleme olanağı sunuluyor. Ormanlık ve mesire alanlarında da aynı şekilde farklı canlılar vardır.

Olta Balıkçılığı

Kartepe’de olta balıkçılığı kentlilerin ve misafirlerin sıkılıkla yapmayı tercih ettikleri bir aktivite. İlçedeki iç suların çok olması, balık çeşitliliği ve popülasyonunun yüksek olması sebebi ile amatör olarak yapılabiliyor.

Sapanca Gölü, Akmeşe yolu üzerinde bulunan diğer adı Kirazoğlu ve Ketence Baraj Göletlerinin yanı sıra, Derbent deresi ve Samanlı Dağı’ndan aşağılara doğru akan berrak derelerinde, başta sazan (aynalı ve pullu sazan), turna (oklama), yayın, tatlı su ketali, kızılkanat, gökkuşağı alabalığı ve doğal alabalık gibi birçok türü bir arada barındırmaktadır.

Burada yaklaşık 15 – 16 kilogram sazan tutuluyor. Ayrıca trofe olarak bilinen sazanlar da tutulmakta. 15 Mart-15 Haziran tarihlerinde yavrulama dönemi olduğu için avlanmak yasaktır. Kaşık, suni yem ve canlı yemler kullanılarak avlanılır.

Derbent’te yayın balığı, 15 Mart- 15 Haziran hariç canlı yemlerle yapılır. Yakınlardaki otellerde ve pansiyonlarda kalarak bu sürede tatil de yapabilirsiniz.

Foto Safari

Kartepe dağları, dereleri ve köyleri ile tam bir kartpostal görünümünde. Kış mevsiminde bembeyaz kar manzarasının oluşturduğu görüntü yazın yerini yemyeşil ağaçlara ve rengarenk çiçeklere bırakıyor. Bu da fotoğraf severler için mükemmel bir çeşitlilik sunuyor. Doğal güzellikleri ve anılarınızı böylece ölümsüzleştirmiş olacaksınız.

Oryantiring (Yön Bulma)

Harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spordur. Farklı arazi koşullarında yapılır. Kartepe’de Altıoluk kuzey yamacı başta olmak üzere değişik rotalarda yapılır. Tecrübeye göre daha zor arazi şartları seçilebilir. Kış mevsiminde oldukça zorlar.

Kürek

Kartepe Kürek Kulübü 2011 yazı itibariyle Sapanca Gölü’nde kürek sporu antrenmanlarına ve yarışlara ev sahipliği yapıyor. Öğrenmek isteyenlere de ders imkanı sunuluyor.

Siz de Kartepe’de sadece kayak yapıldığını sananlardansanız artık yanıldığınızı kabul etmişsinizdir. Doğası ile büyüleyen yörede dilediğiniz sporu yapabileceksiniz. Yapmanız gereken otelinizde yerinizi ayırtarak tatilinize başlamak.

eğlence
Kartepe’de Eğlence Yerleri

İstanbul ve Ankara’dan binlerce kayak severi ağırlayan Kartepe kayak merkezi, eğlenceli geceleriyle de adından söz ettiriyor. Sezonun yoğunluğuna göre sabah kadar süren partilerde misafirler müziğe ve dans etmeye doyuyorlar.

Yaz aylarında sakin geçen Kartepe geceleri kış mevsiminde dur durak bilmiyor. Tatilciler hareketli gece hayatının bütün nimetlerinden yararlanabiliyorlar. En çok zirvedeki kayak merkezi ve oteller bölgesinde eğlenilebiliyor.

Canlı müzik organizasyonları
Yarışmalar
Dans şovları
Gösteri toplulukları aktiviteleri
Konserler
Üniversite şenlikleri
Dans geceleri
Mangal partileri vb. etkinlikler ile keyifli vakitler geçiriliyor.
Ayrıca ışıklandırılan pistlerde düzenlenen partilerde günün ilk ışıklarına kadar dans edip müzik dinlemek mümkün.

Kartepe’de gece hayatı otellerin barlarında ve restoranlarında şekilleniyor. Kış sezonunun en yoğun döneminde ünlü sanatçılar sahne alıyor ve kış festivallerinde pek çok ünlü isim oluyor. Ayrıca ünlü DJ’ler programları ile gecelere renk katıyorlar.

eğlenceEn ünlü Kartepe eğlence mekanları:

Green Park Otel Bar
Körfez Bar
Nicomedia Bar
Kadıkonağı Bar
Otellerin içerisinde açık ve kapalı alanları olan bu barlarda yerli ve yabancı içecek servisi yapılır. Genellikle konaklama ücretlerine dahil olan içeceklerden ve kokteyllerden alınabilir.

kartepe gece hayatı
kartepe eğlence
kartepe eğlence

After Ski Partiler İle Doyasıya Eğlence!

Üniversite gruplarının ve kayak topluluklarının düzenledikleri after ski partileri, konukların eğlence seçeneklerinden biri oluyor. Genç kayakçılar tesislere bir nevi hareketlilik getiriyor. Gündüz vakitlerinde pistlerde hünerlerini sergileyen, yarışmalar düzenleyen öğrenciler ve sporcular after ski partileri ile eğleniyorlar.

Gecenin geç saatlerine hatta sabaha kadar süren eğlencelerde;

langırt
paintball
kayak
karaoke yarışmaları düzenlenir. Birinci, ikinci ve üçüncülere ödüller verilir. Yarışmalar sonrasında ise ünlü sanatçılar karlar üzerinde kurulan sahnelerde hayranlarına en sevilen şarkılarını söylerler. Geceyi sucuk ekmek ya da otellerin ikram ettiği gece çorbası ile noktalarlar.
Kayak Turnuvaları Biter Bitmez Dans Pistlerine!

Kartepe kayak merkezi, her sene ulusal ve uluslararası kayak turnuvalarına ev sahipliği yapıyor. Kayak turnuvalarında yerli ve yabancı sporcular yeteneklerini sergiliyor ve rakiplerinin önüne geçmek için çabalıyorlar.

Turnuva bitiminde ise kayakçılar dans pistlerinde buluyorlar kendilerini. Modern ve hit müzikler ile her gece farklı bir eğlence düzenleniyor.

Tatilciler kent merkezine uğradıklarında Kocaeli gece hayatı ile tanışabilirler. Kaliteli ve gelişmekte olan mekanların olduğu şehirde tatilcilere farklı eğlence alternatifleri sunulur.

Şaa’şaa Bar
Crash Borsa Bar
Gala Rest & Pub bunlardan bazıları.
Deniz manzaralı terasları olan otellerin clubları da yıl boyu tatilcileri ağırlayabiliyor. Sakin zamanlar geçirmek isteyenler ise Maşukiye ve Derbent bölgelerinde kamp yapabilir, doğa ile baş başa vakit geçirebilirler.

Üniversite Şenliklerine Katılın

Kocaeli 2 üniversitesi ile tam bir öğrenci kenti. Bahar aylarında gerçekleşen şenliklere denk gelirseniz farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kartepe bölgesinin ve Maşukiye gibi yörelerin baharsa sahip olduğu renk cümbüşüne tanık olmanızı önerirken istediğiniz gibi eğlenmenizi de isteriz.

Seka Park’ta Sakin Bir Akşam Geçirin

Kartepe’nin hareketli gecelerinden ziyade daha sakin zamanlar geçirmek isteyenler kent merkezinde körfez manzaralı Seka Park’a uğrayabilirler. Sıcak bir çay ve kahve günün bütün yorgunluğunu alacaktır.

Kartepe bazen sakin bazen hareketli geceleri ile sizlere unutulmaz bir tatil yaşatıyor. Dilediğiniz eğlenceyi burada bulacaksınız.

14(13)


Kartepe’de Gezilecek Yerler

İstanbul’a 100, Ankara’ya 320 km uzaklıkta yer alan kayak merkezinde bulunan telesiyejler, manzarayı 20-30 metreyi bulan yükseklikten seyretmenizi sağlasa da yine de burayı tam olarak keşfetmenize imkan vermez. Çantanızı toplayıp doğa yürüyüşlerine çıkmalı, saklı kalmış köşeleri, gölleri, dereleri, köyleri gezmeli, bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip Kartepe’de gezilecek yerler:

Maşukiye: Kocaeli’nde en çok turist gelen 2. bölgedir. Yemyeşil coğrafyası ile dikkat çeker. Özellikle ormanlık alan içinde yer alan restoranları ve konaklama tesisleri ile bilinir. Kirazlı Yaylası piknik alanı ile yaz mevsiminde piknik yapmaya olanak tanır.

Aygır Deresi: İçinde irili ufaklı su kaynaklarının derelerin ve pınarın bulunduğu Aygır Deresi’ni görmeden evinize dönmemelisiniz. Derenin içinde bulunan Maşukiye Şelalesi kartpostallık görüntüsü ile sizi büyüleyecek. Çevre gezileri yapmanızı ve Alabalık Vadisi boyunca sıralanmış restoranlarda yemek yemenizi öneririz.

Kuzu Yaylası: Sakinliği ve doğal atmosferi ile özellikle büyük şehirlerden kaçan tatilcilerin görmesi gereken yerlerdendir. Yaz mevsiminde kamp kurmaya elverişli alanları vardır. Doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Thököly İmre Anıtı: 1700’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Macar Kralı Thököly’den ismini alan bölgede onun adına bir de anıt bulunur.

Hikmetiye Camii: II. Abdülhamit tarafından yaptırılan camii, 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. Derbent’te bulunan eseri görmeniz gerekir.

Alabalık Vadisi: Maşukiye’den Kartepe’ye giden yolu takip ederek ulaşabileceğiniz Alabalık Vadisi’nde dereden tutulan tap taze balıkların tadına bakabilirsiniz. Deredeki şelale ve oluşturduğu atmosfer hoşunuza gidecek.

Soğuksu Piknik Alanı: Bahçecik beldesinde yer aldır. Tüm körfez manzarasına sahip bölgede piknik yapabilirsiniz. Buraya adını veren suyun içilmesi halinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Başdeğirmen Mesire Yeri: Karapınar köyünde yer alır. Ahşap dağ evleri ve alabalık restoranları bulunur. Dört tarafı ormanlarla çevrili olan mesire yerinde köy ekmeği, köy peyniri, yumurta, tereyağı ve bal gibi doğal yiyeceklerden satın alabilirsiniz.

Uzuntarla: At yetiştiriciliği ile ünlüdür. Golf sahasında spor yapabilirsiniz. Göl kıyısında olması nedeniyle mükemmel manzaralar size eşlik eder.

Sarımeşe: Meşe ormanlarının adını almıştır. Temmuz ayında kültür şenliklerine ev sahipliği yapar.

Eşme: Piknik yapabilir, ayva ağaçlarından meyve toplayabilirsiniz.

Kocaeli’nin Ünlü Yerlerini Gezin!

Kocaeli gelişmiş sanayisi ve ulaşım ağı ile dikkat çekse de bölgede önemli tarihi ve turistik mekanlar bulunuyor. Kartepe’ye gelmişken kent merkezine uğramamak olmaz. Şehirde göreceğiniz ve hayran kalacağınız çok sayıda yapı ve doğal güzellik var.

Kocaeli’nde gezilecek yerler:

Etnografya Müzesi
Saatçi Ali Efendi Konağı
Osman Hamdi Bey Müzesi
Gölcük Deniz Müzesi
Üçtepeler Büyük Tümülüsü
Eskihisar Kalesi
İzmit Sarayı
Kayser Wilhelm Köşkü
Pembe Köşk
Demirciler Konağı
Süleyman Paşa Hamamı
Dilerseniz yöresel mutfaklarda hazırlanan yemeklerin tadına bakabilir, hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin!

12 pistin her birine adımınızı atın.
Snowboard ve kar kızağı yapın.
Kar motosikleti ile karlar üzerindeki sürüş keyfini yaşayın.
ATV yarışlarına ve bisiklet turlarına katılın.
Kartepe’nin zengin bitki örtüsünü gözlemleyin.
Eğreltidüzü yaylasında yamaç paraşütü yapın.
Motokros, jeep safari, off road yarışlarına katılın.
Barbekü partilerine katılın.
Yaz – kış fark etmez, paintball oynayın.
Denk gelirseniz; Offroad Yarışlarına, Ayva Festivaline, Yayla Şenliklerine, At Yarışlarına katılın.
Maşukiye’yi görmeden ve alabalık lezzetlerinin tadına bakmadan dönmeyin.
Dostlarınıza İzmit pişmaniyesi götürün.
Kandıra yoğurdunun tadına bakın.
Sapanca Gölü’ne uğrayın, bisiklet turlarına katılın mevsim uygunsa piknik yapın.
Kerpe lokumunun tadına bakın.
Bölgede yetişen çiçek çeşitlerinden alın.
Gebze mantısı ve simit dolması yiyin.
Darıca Kuş Cenneti’ni görmeyi ihmal etmeyin.
Eskihisar Kalesi’ni ve İzmit Sarayı’nı görün.
Thököly İmre Anıtı ve Hikmetiye Camii’ni görün.
Kuzu Yayla ve Soğucak Yaylalarında piknik yapın.
Köseköy ve Derbent’i ziyaret edin.
Mutlaka pistleri görebileceğiniz bir odada kalın.
Kartepe gezilecek yerler rotanızı hazırladıktan sonra tatilinizi geçirmeye koyulabilirsiniz. Kayak merkezinin tadını doyasıya çıkarmak için listemizdeki hiçbir ayrıntıyı atlamamalısınız. Keyifli bir tatil sizi bekliyor!

Kartepe Lezzetleri ve Sucuk Ekmek Geleneği
Marmara’nın suyundan Karadeniz’in havasından birer parça alan Kocaeli mutfağı, zengin yemek seçenekleri ile tatilcilerin damaklarına da hitap ediyor. Kartepe yemekleri de kent merkezinde ve köylerde yapılan yemeklerden oluşuyor. Dağ otelleri ve restoranlar konuklarını bu tatlarla ağırlıyorlar.

 

KOCAELİ.Maşukiye.yemek_.1Kartepe yemekleri

Kartepe’de ne yenir sorusuna ilk önce sucuklar ve taptaze domates ve biberler karşılık veriyor. Hemen hemen bütün kayak merkezlerinin geleneksel lezzeti olan sucuk ekmek burada da karşımıza çıkıyor. Samimi bir ortam yaratması, pratik olması ve eşsiz tadı ile cezbedici sucuk ekmek ritüeli tatilcilere zevkli bir deneyim yaşatıyor.

Ayrıca oteller restoranlarında Türk ve dünya mutfaklarından yiyecekler sunuyorlar. Osmanlı et yemekleri, Ege’ye özgü mezeler, Karadeniz ve Marmara mutfağından örnekler konuklara özel hazırlanıyor. Bembeyaz dağ manzarasına karşı kurulan sofralarda yemek yemenin keyfi başka oluyor.

Kartepe yemekleri, özellikle taş fırınlarda, özel ocaklarda hazırlanarak sunuluyor. Tadına bakmanız gereken lezzetler:

Kiremitte Tereyağlı Alabalık,
Kiremitte Köfte,
Kiremitte Tavuk,
Kiremitte Sucuk,
Kiremitte Kavurma,
Alabalık Fleto,
Kiremitte Mıhlama, Kiremitte Mantar, Kiremitte Peynir, Kiremitte Köy Yumurtası,
Patlıcan Salatası, Haydari, Şakşuka, Acıka
Eşme Ayvası
Kocayemiş
Erik
Armut
Dağ Çileği
Kestane
Cevizdir.

 

Kocaeli yeme içme kültürü komşu bölgelerin etkisi ile şekillenmiştir. Geniş bahçelerde yetiştirilen organik ürünler ile yapılan yemeklerin tadına doyamayacaksınız. Dağ otellerinin ve şehirdeki işletmelerin mutfaklarında hazırlanan yöresel yemeklerin tadına bakmadan tatilinizi sonlandırmayın.

Yarımca kirazı
Değirmendere fındığı
Kandıra yoğurdu
İzmit pişmaniyesi
Çene suyu gibi isim yapmış lezzet ve ürünlerin yanında ovma çorba, simit dolması, koca görmez, su mancarı salatası, cacur, tavşan kapama, gebze mantısı, kuru börek tatlısı ve nazlı gibi yemekleri de vardır.
Her damak zevkine uygun menüleri ile tatilcilerin ruhlarına da seslenen Kartepe, unutulmaz tatillerin adresi oluyor.

14(13)


Nerede Yenir? Ne Yenir? – Dağ Otellerinin Restoranları

Kayak merkezi yemekleri geleneksel Kocaeli mutfağına özgü lezzetler hazırlayarak bölgeye yabancı konuklarının alışkanlıklarını değiştiriyor ve keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Genel olarak otellerin restoranlarında usta aşçılar tarafından hazırlanan menüleri tadan kayak severler 30 dakikalık bir mesafede yer alan kent merkezine giderek restoranların sundukları seçeneklerden yararlanabilirler.

Ayrıca çevre gezileri yaparken denk geldiğiniz köy kahvelerinde ve yemekçilerinde kadınların özenle hazırladıkları lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Maşukiye’de Alabalık Yemeden Evinize Dönmeyin!

Kocaeli’ye 23 km uzaklıkta olan Maşukiye alabalık yemekleri ile biliniyor. Kartepe’ye 20 dakikalık mesafede olan ilçeye kesinlikle gelmeniz gerekiyor. Alabalık çiftliklerinin yer aldığı Maşukiye’de ayrıca yemyeşil ağaçlar ile kaplı yollar, tertemiz akan dereler ve şelaleler bulunuyor.

Kiremitte yapılan ve servis edilen alabalıklar, mıhlama ve eritme peynirler tatilcilerin denemesi gereken lezzetlerden. Çipura ve levrek de alabalık sevmeyenlere alternatif olabilir.

Ayrıca kahvaltısı ile ünlü olan Maşukiye’de kuş cıvıltıları eşliğinde günlük köy yumurtalarının, kestane ve çiçek ballarının, üzüm ve karadut pekmezinin, mis gibi ıhlamur ve taze meyvelerin tadına bakabilirsiniz.

Kartepe’de ne yenir, diye artık düşünmeyecek, otelinizin ve çevre ilçelerin yeme içme alternatiflerinden yararlanacaksınız. Orman havası ve dağ manzarası sizi acıktıracak hatta kilo bile alacaksınız. Üzülmeyin, kayak yaparak formunuzu koruyacak ve tatilinizden hiç pişman olmayacaksınız!

………………………………………………

KARTALKAYA

kartalkaya

Kartalkaya, Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları’nda bir kayak merkezidir. Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerindendir. Grand Kartal Otel, Kartal Otel, Dorukkaya Otel ve Golden Key Kartalkaya her kış kayakseverleri ağırlamaktadır. Kayak, kızak ve snowboard kiralama hizmeti de vardır. Oteller meydanında Cafe Society yer alır. Ulaşımda sıkıntı görülmez. Oteller tatil ve eğlence amacı için oldukça yeterli sayılır. Manzara dev çam ağaçları ile süslüdür. Oteller 2000 m. yükseklikte bulunmaktadır. Zirve yaklaşık 2200 metredir. Zirve kayalık olup ve alpin çayırlarla kaplıdır. Kış mevsiminde kar kalınlığı zaman zaman 3 metreyi bulur. Kayak sezonu Aralık – Nisan’dır. Manzara sadece çam ağaçlarıyla sınırlı değildir. Bolu dağlarını ve Köroğlu dağları rahatlıkla görülebilir. Eteklerinde yaylalar bulunmaktadır. Yazın, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

cbed5kartalkaya22
Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu Dağları üzerinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biridir. Bölgenin coğrafik yapısı gereği pistler Alp disiplinine daha elverişlidir. Kayak sezonu aralık ayında başlayıp nisan sonuna kadar devam etmektedir. Yıllar içinde değişkenlik göstermesine karşın ortalama kar kalınlığı 2,5 metreyi bulmaktadır. Kayak pistlerinin bulunduğu alan 1.850-2.200 metre aralığında bir yüksekliği sahiptir. Pistlerin uzunluğu toplamda 20 km’yi bulmaktadır.

kartalkaya-otelleri

Konaklama

Kayak merkezinde konaklayabileceğiniz az sayıda lüks dağ oteli bulunmaktadır. Bu otellerin ortalama yatak kapasitesi 1250’yi bulmaktadır. Kartalkaya’da bulunan oteller: Grand Kartal, Kartal Otel, Dorukkaya ve Koru Otel’dir.

Ulaşım

Bolu şehir merkezinden Kartalkaya 45 dk. sürmektedir. Otellerin şehir merkezine servisleri bulunmaktadır. Ayrıca Bolu’dan toplu taşıma veya taksi ile de kayak merkezine ulaşmak mümkündür. Bolu – İstanbul arası 280 km Bolu Ankara arası ise 200 km’dir.
Kartalkaya’nın En İyi Oteli – Lüks ve Konforlu Konaklama Seçenekleri
Son 40 yıldır ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya dağ otelleri ile adından söz ettiriyor. Kayak severlere ideal konaklama imkanlarını oluşturan tesisler, her şey dahil, tam ve yarım pansiyon hizmetler sunuyor. 5 yıldızlı işletmelerin yanında butik oteller de misafirleri ağırlıyor.
Eğer ilk defa kayak merkezine gelecekseniz tercihinizi önerilen işletmelerden yana kullanmalısınız. Kartalkaya’da nerede kalınır, en iyi otel hangisidir, pistlere yakın otelleri mi seçmelisiniz, sunulan hizmetler nelerdir diye merak ediyorsanız otel yorumlarına ve şikayetlerine bakmalısınız.

Kartalkaya’nın en iyi oteli olarak farklı isimler geçse de aslında kişinin almak istediği hizmete ve beklentilerine göre en iyi oteli kendisinin belirlemesi gerekir. Merkezdeki tesislerin tamamı dünya standartlarında hizmetleri ile göz dolduruyorlar.

Fiyatları ise:

Konaklama tipine,
Tesisin lükslük derecesine,
Pistlere yakınlık durumuna,
Özel pisti olup olmamasına,
Telesiyej ve teleski hizmetlerine,
Yeme içme seçeneklerine,
Oda seçimine,
SPA, mağaza, kuaför vb. olanakların olup olmamasına,
Skipass özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Cheap-holidays-to-Kartalkaya-7

Kartalkaya’da Lüks Oteller – Bölgenin En İyi Tesisleri

Merkezde 5 yıldıza sahip otelleri lüks kategorisine alabiliriz. Ancak Kartalkaya otelleri içinde 5 yıldızlı olmayıp da kaliteli hizmet sunan birden çok tesis var. Ortalama 50 – 200 odalı olan lüks oteller tatilcilere ayrıcalıklı konaklama seçenekleri sunarlar. Bu işletmelerde:

Açık ve kapalı havuzlar
Kayak okulları
Kayak mağazaları
Açık ve kapalı restoranlar
SPA & Wellness merkezleri
Masaj hizmetleri
Fitness salonları
Toplantı salonları
Otopark, transfer, tur hizmetleri vb. sunulmaktadır.
Kaya Palazzo, Dorukkaya, Golden Key otelleri bu kategoride tercih edebileceğiniz tesislerden.Kartalkaya lüks otel fiyatları mevsime göre 100 TL ile 350 TL arasında değişebiliyor.

Bilindiği üzere kayak merkezleri şehirden uzak ve deniz seviyesinden oldukça yüksek yerlerde oluyor. Bu nedenle işletmeler konuklarının şehir hayatında ihtiyaç duydukları her hizmeti vermeye çalışıyorlar. Kartalkaya’daki 5 yıldızlı oteller de aynı şekilde lüks sayılan konaklama seçenekleri ile misafirlerini ağırlıyor.

Telesiyej ve özel pistleri olan işletmeler yukarıda bahsettiğimiz lüks otel hizmetlerine ek olarak:

Kayak ekipmanları ve eğitimi,
Kişiye özel uygulamalar,
Toplantı ve düğün organizasyonları,
Araç kiralama,
Tur düzenleme,
Konser ve partiler ile
Transfer hizmetleri sunuyor.
5 yıldızlı işletmelerin oda fiyatları 150 – 250 TL’den başlıyor.
kartalkaya butik oteller
kartalkaya butik otel
kartalkaya 5 yıldızlı oteller

kartalkaya (1)

Kartalkaya Butik Oteller

Kartalkaya’da bulunan 2 butik otel kayak severlere alternatif bir tatil seçeneği sunuyor. Az odalı şirin işletmeler kendinizi evinizde hissetmenizi ve ailenizle daha rahat anlar geçirmenizi sağlıyor.

Kartaltepe Butik Otel ise bölgenin en iyisi. Saraycık Köyü’nün manzarası ile nostaljik bir havaya sahip olan Kartaltepe Butik’te sakinliği ve huzuru bulacaksınız.

yuzme-havuzu

Kartalkaya’da Havuzlu Oteller

Yukarıda bahsettiğimiz lüks otellerin hepsinde kapalı havuz bulunuyor. Kış mevsiminin soğuğundan özel olarak ısıtılan havuzlara kaçabilirsiniz. Yüzme ve diğer su sporu alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Kartalkaya’da Pansiyonlar

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, pistlerin olduğu bölgede pansiyon bulunmuyor. Ancak ilçede ve şehirde pansiyon alternatifleri bulabilirsiniz. Ancak kayak yapmak için her gün yolculuk yapmanız gerekeceğinden biz size dağ tesislerini öneriyoruz. Dileyenler bahar aylarında pansiyonlarda kalarak yörenin tabiatına aşık olabilirler.

golkafeyazjpg

Şehir Otelleri – Bolu Otelleri

Kent merkezinde kalmak isteyen tatilciler Bolu otel konaklamalarını seçebilirler. Yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuktan sonra kayak merkezlerine ulaşacağınızı bilmeniz önemli. Şehir otelleri sezona göre 70 – 250 TL arasında oda fiyatı talep edebiliyor.

Havaalanı ve otogar transferleri,
Kayak merkezine ulaşım,
Tur imkanları,
Çevre gezileri sunan işletmeleri tercih ederek en azından dağlara çıkarken ödediğiniz yol masrafını aza indirebilirsiniz. Tur ve tatil firmalarıyla anlaşarak şehir otellerinde kalsanız dahi bütçenizi koruyabilirsiniz. Ancak unutmayın kış tatilinin tadı dağ tesislerinde yaşanır!
Kartalkaya’da Gezilecek Yerler

Sarıalan Yaylası: Bolu – Kartalkaya yolu üzerinde yer alır. Yaz mevsiminde sarı mayıs çiçekleri, kış mevsiminde ise kar kaplı örtüsü ile bilinir. Doğal yayla ortamını yaşatacak Sarıalan’da, alabalık ızgara, köy tereyağı, köy peyniri ve köy ekmekleri sunulur.

Saraycık Gölü: Dağlarla çevrili, cennetten bir köşe olan Saraycık Gölü, konuklarına doğanın bütün güzelliklerini gösteriyor. Gölün çevresinde konaklama birimleri ve kamp alanları bulunuyor.

Yedigöller: Bolu’nun Mengen ilçesinden ulaşılabilecek olan Yedigöller, orman denizi olarak adlandırılan ve içinde meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görüldüğü tabiat harikasıdır. Kartepe’ye geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler içerisinde bulunan Yedigöller’de doğal hayatı gözlemleyebilir, kampçılık, piknik, yürüyüş, fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Bolu Fındığı Tabiatı Koruma Alanı: Çevresinde pansiyon bulunan ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Bolu Fındığı için oluşturulmuş koruma alanı, eşsiz bir ekosisteme sahip. Bolu İli Bolu Merkez İşletme Müdürlüğü Merkez İşletme Şefliği Kale Serisi mevkiinde olan Kale Bolu Fındığı Tabiat Koruma Alanı 460 Ha.dır. Kartepe’ye 40 dakikalık mesafededir. Yörenin coğrafi zenginliğini görmeniz için idealdir.

Akdoğan (Ebe Çamı)Tabiatı Koruma Alanı: Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu merkez, Yenigüney köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ebe çamını korumak için düzenlenmiştir. Karaçam, meşe sahadaki başlıca ağaç türlerini meydana getirmektedir. Domuz, tilki, gelincik, tavşan, sincap, kirpi, keklik, üveyik, tahtalı, kumru, guguk, baykuş, arıkuşu, ağaçkakan, saka sahada bulunan hayvan türleridir. Burası da görmeniz gereken yerlerden.

Kökez Tabiatı Koruma Alanı: Uludağ Göknarını korumak için oluşturulmuştur. Kamp ve piknik yapılabilir.

Sülüklü Göl Tabiatı Koruma Alanı: Mudurnu’da yer alan Sülüklü göl görkemli tabiatı ile sizi büyüleyecek. Bitki ve hayvan çeşitliliği bol olan bölgeye özellikle doğaseverler ve gözlemciler geliyor. Siz de ailenizle birlikte tavşandan yaban kedisine kadar birbirinden farklı tür hayvanları gözlemlemeye gidebilir, göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Turkuaz ve yeşile çalan suyunun tonları size çok hoş fotoğraflar çekme imkanı da tanıyacak. Görmeden dönmeyin!

abant-golu-rehberi

Abant Gölü Tabiat Parkı: Abant Gölü’nün ününü duymayan yok. Kartalkaya’ya gelmişken doğal güzellikleri görmeye devam etmenizi öneririz. Çam ve köknar ağaçlarının oluşturduğu görüntüler sizi Abant Gölü’ne hayran bırakacak. Dilerseniz etrafındaki otellerde de bir günlük kayak molası verebilirsiniz.

Sünnet Gölü: Kartalkaya’nın yakınındaki güzelliklerden biri olan gölde piknik yapma ve fotoğraf çekme imkanınız var.

Bolu’da Ziyaret edilecek yeler

14(13)Kayak merkezini ve çevresini gezdikten sonra vaktiniz kalırsa kent merkezine de uğramalı ve Bolu’nun tarihi ve turistik yerlerini görmelisiniz. Bolu gezilecek yerler listenizi de aşağıdaki seçeneklerden oluşturabilirsiniz.

Bolu Müzesi,
Zafer Kulesi,
Seben Kaya Evleri,
Akkayalar Travertenleri,
Yıldırım Beyazıt Camii,
Süleyman Paşa Camii,
Saraçhane Camii,
Akşemseddin Türbesi,
Orta Hamam,
Yıldırım Beyazıt Hamamı bunlardan sadece birkaçı. Gelin bu şehri kendiniz keşfedin!
Kayak ve snowboard yapın.
Dağ otellerinden birinde kalın.
Kar motosikleti ile karlar üzerindeki sürüş keyfini yaşayın.
ATV yarışlarına ve bisiklet turlarına katılın.
Arkadaşlarınızla paintball oynayın.
Dev çamlar arasında trekkinge çıkın.
Kızak ve kar motosikletleri ile eğlenceli keşifler yapın.
Abant Gölü’nü ve milli parkı görün.
Çevredeki milli parklarda hayvan ve bitki gözlemciliği turlarına katılın.
Sarıalan Yaylası ve Saraycık Gölünü ziyaret edin.
Göl çevresinde bol bol fotoğraf çektirin.
Köy kahvaltısı edin.
Bolulu aşçıların usta ellerinden çıkan yöresel lezzetleri tadın.
Şömine başında sıcak şarap için.
Sucuk ekmek lezzetinin tadına bakın.
After ski partilerine katılın.
Yaz aylarında geldiyseniz kamp yapmadan dönmeyin!
kartalkaya tarihi yerler
kartalkaya milli parkı

Kayak ve snowboard yapın.
Dağ otellerinden birinde kalın.
Kar motosikleti ile karlar üzerindeki sürüş keyfini yaşayın.
ATV yarışlarına ve bisiklet turlarına katılın.
Arkadaşlarınızla paintball oynayın.
Dev çamlar arasında trekkinge çıkın.
Kızak ve kar motosikletleri ile eğlenceli keşifler yapın.
Abant Gölü’nü ve milli parkı görün.
Çevredeki milli parklarda hayvan ve bitki gözlemciliği turlarına katılın.
Sarıalan Yaylası ve Saraycık Gölünü ziyaret edin.
Göl çevresinde bol bol fotoğraf çektirin.
Köy kahvaltısı edin.
Bolulu aşçıların usta ellerinden çıkan yöresel lezzetleri tadın.
Şömine başında sıcak şarap için.
Sucuk ekmek lezzetinin tadına bakın.
After ski partilerine katılın.

………………………………………………………….

Ilgaz Kayak Merkezi

ilgaz_Kayak
Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ile Çankırı illerinin sınırında bulunmakta olan, 2850 metre yüksekliğindeki Ilgaz sıradağlarının üzerinde ve Ilgaz Milli Parkı içerisinde konumlanmış bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezine Nasıl Gidilir ?
Ilgaz Kayak Merkezine, Kastamonu hava limanı üzerinden ulaşmak mümkündür. Hava limanı ile Ilgaz Kayak Merkezinin arası 40 km. mesafededir. Hava limanından kayak merkezine çeşitli araçlar ile ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca, Ilgaz Kayak Merkezine, seyahat acenteleri tarafından düzenlenen turlar ile ulaşma şansıda bulunmaktadır. Özel araçları ile gelenler için, özel otopark alanları da kompleksler içerisinde yer almaktadır.

2850 metre yüksekliğinde bulunan Ilgaz sıradağları üzerinde yer almakta olan Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkının içerisinde yer almaktadır. Kayak merkezinde, Türkiye Kayak Federasyonuna ait Ilgaz Dağ Tesisleri de bulunmaktadır. Kayak merkezinin doğal yapısı göknar ağaçları ile kaplı vaziyettedir. Gerek kayak yapanlar, gerek ise snowboard yapanlar, bu eşsiz doğal güzellik ile buluşmaktadır. Genelde sisin hakim olduğu kayak merkezinde, özellik ile inişler daha yavaş bir şekilde yapılmaktadır.

Kayak sporunu sevenler tarafından, kendini geliştirenler ve yeni başlayanlar açısından iyi olarak değerlendirilen Ilgaz Kayak Merkezi, ileri düzeydeki profesyonel sporcular için ise, vasat olarak tanımlanmaktadır.

ılgaz-kayak-merkezi-pistiIlgaz Kayak Merkezi Pistleri
Ilgaz Kayak Merkezinde, üç adet pist ile alıştırma sahası yer almaktadır. Alıştırma sahası, kızak ile kayan insanların bulunduğu ve kayak dersi alanların tecrübe edindikleri, kısa küçük ve hafif eğimli bir alandır. Pistlerde hizmet veren bir adet yürüyen bant, bir adet telesiyej ile bir adet teleski bulunmaktadır. Telesiyejlerde kullanılan oturaklar dört kişiliktir.

ILGAZ
Ilgaz Kayak Merkezinde Konaklama (Oteller)

Ilgaz Kayak Merkezinin tesisler bölgesinde, Örsem Ankara Üniversitesi tesisleri, Etap Altınel Dağbaşı Otel, Kayak Federasyonu Tesisleri, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Misafirhanesi, Doruk Otel ve Zirve Kafe gibi konaklama ihtiyacına cevap verebilecek, uygun nitelikte yerler bulunmaktadır. Konaklama ihtiyacının karşılanamaması halinde, Kastamonu şehir merkezinde bulunan ve beş yıldızlı, dört yıldızlı ile üç yıldızlı otellerden yararlanmakta mümkündür.

 

…………………………………………………….

Bolu Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller, Bolu iline bağlıdır. Fotoğrafçılar için eşsiz güzelliklere sahip olan Yedigöller, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 adet gölden oluşmuştur. Bu göllerin isimleri: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.

Sessiz ve sakin bir tabiatı olan Yedigöller, şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Çok farklı manzaralara sahiptir. Trekking yapmak isteyenler için farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları mevcuttur.

Göllerin çevresi kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçlarla ve karaçam, sarıçam, köknar gibi iğne yapraklı ağaçlarla kaplı. Türkiye’nin en güzel orman alanlarından birisidir. Özellikle sonbahar günlerinde sarıdan kızıl tonlara kadar her türlü renge bürünen kayınlar ve diğer geniş yapraklı ağaçlar seyrine doyum olmayan görüntüleri özellikle fotograf meraklıları için güzel kareler sunuyor. Göller ve muhteşem manzaralar için yedigöller ideal bir gezi yeridir.

Bolu Yedigöller Abanta Gidiş Ve Yeme-İçme Fiyatları Nelerdir ?

Otobüsle iki kişi gittiğinizi varsayarak konuşuyorum 220Tl. gidiş geliş + 150Tl. yeme-içme toplam size: 370Tl. gibi bir ücrete tabi olur. Ama size tavsiyem Turla gitmeniz turlarda kişi başı 150 ücret karşılığında her şey dahil hizmet veriyorlar. Ve heryeri gezdirerek karış karış anlatıyorlar.

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti

Yedigöller giriş ücreti: Otomobil 5 ila 10 TL. – Otobüs ile: 35 ila 45 TL. arasında değişmektedir.

Bolu Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir ?

Yedigöllere ulaşım için güzergah: “Ankara-İstanbul karayolunun 152. km.’sindeki Yeniçağ yol ayrımından dönülmesi gerekir.” İstanbul-Ankara otoyolundan, Bolu-Yeniçağ çıkışından ayrıldıktan sonra Bolu-Gerede yoluna girip 19. km.’deki Yedigöller tabelasını görünce dönülmelidir. Bundan sonrası stabilize toprak yoldur.

Otoyol çıkışından toplamda 42 km olan Yedigöllere giriş ücretlidir. Gölün orda arabalar için park yeri mevcuttur.

Kışın Bolu-Yedigöller yolu kar yüzünden kapalı olduğundan dolayı ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılmaktadır.

………………………………………………….


ABANTbuyuk-abant-oteli-genel-1

 

Abant yemekleri usta Bolulu aşçıların ellerinden çıktığı için hem yöresel hem de oldukça modern. Damak tadınıza uygun pek çok yemek bulacaksınız. Gün boyunca doğada yapacağınız aktivitelerin ardından sizin için özenle hazırlanmış yemekleri yiyerek mutlu olacaksınız.

YEMEK
Sucuk Ekmek – Abant’ta Sucuk Ekmek Yemek Başkadır

SUCUK EKMEK
Abant ve yemek denildiğinde akla ilk gelen şey lüks restoranların mutfaklarından çıkacak pahalı yemeklerden ziyade “sucuk ekmek”tir. Öyle ki Abant’a yaptığınız yolculuk esnasında yol kenarlarında sucuk satan pek çok işletme göreceksiniz. Abant’a gelip de yenilmeden gidilmemesi gereken şey özellikle de karlı bir günde kar üstünde yapacağınız mangalda közlediğiniz sucuk ekmektir.

ALABALIK

Alabalık Restoranları
Kendin pişir kendin ye et ve balık restoranlarında sevdiklerinizle kalabalık mangal partileri yapabilirsiniz. Ayrıca buraya özgü alabalık çiftlik restoranlarından birinde ızgarada alabalık yemeyi ihmal etmemelisiniz.

ABANT KEBABI
Abant Kebabı – Yöresel Bir Tat
Soğan, biber, bonfile et, mantar ve domates kavrulur. Bütün olarak kızartılmış patlıcanların için açılıp kavrulan malzemeyle doldurulur. Fırın tepsisine dizilen patlıcanların üstüne salçalı su dökülüp fırında pişirilir.
Bembeyaz Göl Üstünde Kıpkırmızı Bir Kadeh: Şarap…
Kış geldiğinde burada göreceğiniz tek şey beyazdır. Göl dahi donarak bu beyazlığa katılır. İşte yılın bu zamanlarında atların çektiği kızaklarla göl çevresini gezdikten sonra buz tutan gölün üstünde sizinle birlikte bu mutluluğu paylaşacak kişilerle kırmızı şarap keyfini yaşamanızı öneririz.

ABANTAbant Balayı Otelleri
Romantik tatillerin adresi, göl kenarında uzun yürüyüşlerin ve faytonla gezilerin merkezi Abant ideal bir balayı lokasyonu oluyor. Abant balayı otelleri, huzur dolu atmosferleriyle yaz – kış her zaman sizi bekliyor.

Panoramik Abant manzarasına karşı kapalı havuzlarda yüzebilir, masaj hizmetlerinden ve spor salonlarından yararlanabilirsiniz. Abant otel seçeneklerinin sunduğu manzaralı odalarınızda eşinizle birlikte romantik anlar geçirebilir, şömineli lobilerde mum ışığınızda yemek yiyebilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde evlenenler için önerdiğimiz bu eşsiz bölgede Büyük Abant, Abant Köşk, Abant Palace, Petroclub Otel balayınızı unutulmaz kılmak için çalışıyorlar.

Mavi ve yeşilin her tonunun bulunduğu cennet Abant’ta balayı otelleri sizlere:

Göl manzaralı odalar
Şarap ve şampanya
Meyve tabağı
İpek çarşaflı yataklar
Güllerle süslenmiş odalar
Odaya kahvaltı servisi
Gazete servisi
Akşam yemeği
Sürpriz kutlama
Masaj ve SPA uygulamaları sunuyor.

 

Abant Balayı Otelleri – En Çok Tercih Edilen Oteller

1-Büyük Abant Oteli ve Kongre Merkezi – Bolu Otelleri
www.buyukabantoteli.com/
2-Taksim Abant Köşk – Abant Gölü
www.taksimabantkosk.com/
3-Taksim Abant Palace – Abant Gölü – Abant
www.taksimabantpalace.com/
4-Von Club Abant – Abant – Bolu
www.petroclubabant.net/
Abant’ta Romantik Aktiviteler
Abant her mevsim farklı bir güzelliğe sahip cennetten bir köşe. Abant Gölü’nde doğanın dengesini bozmamak adına su sporları yapılmasına izin verilmiyor. Göle girmek de mümkün değil. Ama belgeli olması kaydıyla isteyenler balık tutabiliyor.

Bisiklet Gezileri ve Fayton Sefası

Bu romantik atmosferde yapılabilecek en güzel şey gölün çevresini turlamak. 7 kilometrelik parkurda fayton turları ve bisiklet gezileri ile son derece keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Ayrıca kiraladığınız bisikletlerle;

Örmeci Yaylası
Çepni Yaylası
Sinekli Yayla
Örencik Köyü gibi Abant ve çevresinde yer alan yaylalara ve köylere gidebilirsiniz.
Faytonla gölün çevresini dolaşmak yaklaşık yarım saat sürüyor. Tam turun fiyatı yaklaşık 60 TL. (2015) Yakın bir zamanda göl çevresindeki yolun trafiğe kapatılması, sadece vagon sistemi ve faytonla ulaşımın sağlanması planlanıyor.

………………………………………………..

ULUDAĞULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Uludağ turları, kış mevsiminde keyifli vakit geçirmek, sömestr ve hafta sonu tatillerini değerlendirmek için en önemli fırsat. Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ’da günübirlik, hafta sonu turları ile sömestr tatilleri dolu dolu geçiyor.

Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük ve yakın şehirlerden, lise, üniversite grupları ile iş hayatının stresinden bunalan tatilciler soluğu Uludağ’da alıyor. Yakın illerden gelecekler 2 günlük, uzak illerden gelenler ise 3 – 4 günlük kayak tatillerini tercih edebilirler.

Uludağ Tur Programları 

Uludağ turları genellikle sabahın erken saatlerinde başlar. Otobüs ile gelecek olanlar belirtilen noktalarda buluştuktan sonra keyifli bir yolculuk bitiminde kayak merkezine ulaşırlar. Uzak illerden gelenler ise THY, Atlas Jet, Onur Air gibi firmaların uçuşlarından yararlanırlar. En yakın havalimanında inen konuklar transfer hizmetlerinden yararlanarak otobüslerle merkeze ulaşırlar. Kış aylarında bölge çok yoğun olduğu için trafik durumuna ve hava koşullarına göre ulaşım süreleri değişebilir.
Kayak merkezine adım atar atmaz bembeyaz karların büyüsüne kapılıp pistlere inmek isteyeceksiniz. Odalarınıza yerleştikten sonra 25 km uzunluğundaki pistlerde gönlünüzce kayabilirsiniz.

ULUDAĞ

 Gezilecek yerler 

Milli Park
Softaboğan Şelalesi
Saitabat Şelalesi
Sirk Gölleri
Kirazlıyayla
Sarıalan, Çobankaya, Cennetkaya yer alır.Bursa’nın en ünlü tarihi yerlerinden Kozan Han, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Emir Sultan Türbesi, Ayvaini Mağarası, Yıldırım Beyazıt Türbesi gezilebilir.Botanik Park’ta manzara fotoğrafları çekilir.Müzeler ve çarşılar gezilir.
Uludağ tur fiyatları (2015)

Uludağ Tur Ücretleri 100 TL’den Başlıyor.Uludağ tur ücretleri etkinliğin süresine göre değişiklik gösterir. 100 TL’den – 450 TL’ye kadar değişen fiyatlar görmeniz mümkün. Günübirlik Uludağ turları ve konaklamalı olanlarda fiyat farklılığı olur. Otel hizmetleri ve skipass ücretleri de değişiklik gösterir.

uludag-resimleri

Uludağ’ın En Güzel Otelleri – Kayak Merkezinde Nerede Kalınır?

Uludağ otelleri lüks konaklama tesisleri kategorisine giriyor. Ortalama 40 – 250 arası değişen kapasiteye sahip konaklama tesislerinde:

SPA Merkezi
Kayak Okulları
Spor Salonları
Toplantı Salonları
Masaj Odaları
Kayak Mağazaları
Açık ve Kapalı Restoranlar
Hamam, Havuz ve Sauna vb. hizmetler sunulmaktadır.
Kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradıkları için erkenden rezervasyonunuzu yaptırmanızda yarar vardır.Uludağ otel fiyatları mevsime göre 100 TL’den başlıyor.

Uludağ’da 5 yıldızlı otel sayısı azımsanmayacak düzeyde. 5 tesis dağın en lüks ve modern işletmelerinden. Konuklarına evlerinin konforunu ve şehirde bulabilecekleri bütün lüksü yaşatan otellerde erken rezervasyon ile uzun süre kalmak mümkündür.

İşletmeler konuklarına kapalı havuzlar, SPA hizmetleri, açık büfe yemekler, eğlence ve kış sporu olanakları sunuluyor.

Jakuzili odalar,
VIP hizmetler,
Transfer hizmetleri,
Otopark ve araç kiralama hizmetleri,
Tur imkanları,
Kayak kiralama ve eğitim alma seçenekleri sunan işletmeler kişilere özel organizasyonlar da düzenliyorlar.
5 yıldızlı işletmeler en düşüğü gecelik 150 TL fiyat biçiyorlar odalara.

Uludağ Butik Oteller

Uludağ’da butik otel bulunmuyor. Mütevazi konaklama seçenekleri tercih edecek olanlar 2 – 3 yıldızlı işletmelerden yararlanabilirler.

ABANT

Uludağ’da Havuzlu Oteller

Uludağ’daki işletmelerin çoğu kapalı havuzları ile yıl boyu konuklarına yüzme imkanı sağlıyor. Kış sporlarının dışında yarı olimpik ve ısıtmalı havuzlarda yüzme olanağı bulan tatilciler spor aktiviteleri ile dolu zamanlar geçirebiliyorlar.

Bazı tesislerde termal havuz imkanları bulunduğu için özellikle tedavi amaçlı da bölgeye gelinebiliyor. Kış tatillerinin merkezi olduğu için açık havuz bulunmuyor.Havuzlu otellerin fiyatı 100 TL’den başlıyor.
ABANT

Uludağ’da Pansiyonlar

Uludağ pansiyonları olarak nitelendirebileceğimiz bir konaklama seçeneğiniz yok. Buradaki otellerin hepsi 2 – 5 yıldız arasında hizmet veriyor. Ancak şehir merkezindeki pansiyonlarda kalabilir, kayak yapmak için pistlere gelebilirsiniz. Bu da yol maliyetlerinizin çok fazla olması demek. Onun yerine dağ tesislerini tercih edebilirsiniz.

Siz de kendi ihtiyaçlarınıza göre Uludağ’ın farklı tesislerinde konaklayabilirsiniz. Ekonomik olsun diyorsanız pansiyonlar, ailecek kalmak istiyorsanız büyük oteller, merkezin atmosferini yaşamak istiyorsanız beş yıldızlı oteller tercihiniz olmalı.

SUCUK EKMEK

Kayak Merkezinin Vazgeçilmez Lezzeti: Sucuk Ekmek
Uludağ’da ne yenir dendiğinde akla ilk gelen dumanı ile cezbeden mangallarda pişen sucuklardır. Sucuk ekmek kayak merkezinin geleneksel tadıdır. Gün boyu pistlerde kayarak yorulan sporcular ve tatilciler soluğu barbekü partilerinde ya da özel olarak kurulan mangalların başında alırlar.

Pratik ancak bir o kadar da lezzetli olan sucuk ekmek yemek artık bir gelenek haline dönüşmüştür. Bunun yanında otel restoranlarında et yemekleri, çorbalar, tatlılar, mezeler ve dünya mutfaklarından farklı tatlar sunulur. 5 çayları ve akşam vakitlerindeki sıcak şaraplar kayak merkezinin olmazsa olmazlarındandır. Bursa’nın eşsiz mutfağından örnekler açık büfelerdeki yerini alır.

Uludağ mutfağı genel olarak Bursa’ya özgü yemeklerden oluşur. Dünyaya nam salmış İskender Kebabı bir de burada tatmalısınız. Et yemeklerinin tadına doyamayacaksınız. Belli başlı

Uludağ yemekleri:

• İskender Kebap
• İnegöl Köfte
• Etli kereviz
• Zeytinyağlı kestaneli lahana dolması
• Pideli Köfte
• Oğmaç Çorbası
• Dilber dudağı
• Ciğer Sarması
• Kemalpaşa Tatlısı • Sipsi
• Bursa Lokumu
• Köpoğlu Salatası
• Sütlü kabak
• Cantık
• Cevizli lokum
• Kestane Şekeri
• Damat paçası

Ayrıca kestane şekeri ve şeftalisi ile meşhur olan yörenin bu lezzetlerini tatmayı da ihmal etmeyin. Hediye olarak da satın alabileceğiniz bu doğal ürünleri yöresel pazarlarda ve şehir merkezinde bulabilirsiniz.

ABANT

Bembeyaz Karlar Üzerinde Sınırsız Eğlenceler

Gündüz kayak ve diğer kış sporlarını yapabileceğiniz Uludağ’da akşamları ise güzel bir yemekten sonra sizler için düzenlenen eğlencelere katılabilirsiniz. Sezonun açılması ile birlikte Uludağ gece hayatı ünlü konukları ile misafirlerini eğlendirmeye başlıyor.

Özellikle sömestr tatilinde üniversite dağcılık kulüplerinin kayak merkezine akın etmesi ile sınırsız eğlence imkanları sunuluyor. Açık havada düzenlenen Winterfest ve Whitefest gibi organizasyonlar gündüz yarışmalarla, gece ise konserlerle geçecek günler vaat ediyor.

Dans yarışmaları, çılgın partiler, DJ performansları, ünlü sanatçıların sahne şovları ve dahası Uludağ gecelerinde sizleri bekliyor.

Uludağ eğlence mekanları iletişim bilgileri ise şöyle:

Redroom Night Club (Karinna Otel – bölgedeki ne büyük diskoya sahip)
Adres: Volfram Yolu Uludağ / Bursa
Tel: 0224 285 23 60

Ayyash Bar
Adres: Uludağ Oteller Bölgesi Kervansaray Otel İçi Osmangazi / Bursa
Tel: 0532 237 15 77

Sultan Bar (Kervansaray Otel)
Adres: Oteller 1. Gelişim Bölgesi Uludağ / Bursa
Tel: 0224 285 21 87
Web: www.kervansarayhotels.com.tr

BURSA

Dileyenlere Bursa’nın Geleneksel Eğlenceleri

Uludağ geceleri size aradığınız eğlenceyi vermediyse ya da kent merkezinde geçirdiğiniz süreyi değerlendirmek istiyorsanız Bursa’nın hareketli anlarını yaşayabilirsiniz. Ailenizle ve dostlarınızla vakit geçirebileceğiniz çok sayıda mekan var. Bunlardan bazıları:

Suare
Adres: Ataevler Magazin Outlet Ataevler Mah. Emek Cad. Basın Kültür Sarayı Kat 2
Telefon: (0224) 443 10 01
E-mail: info@bursasuare.com

Chayna
Adres: Mudanya Yolu Çağrışan mevkii 7. km
Telefon: (0224) 244 73 73

Q Plus
Adres: Kültürpark içi Altın Ceylan Tesisleri
Telefon: (0224) 232 01 01

Kat 3
Adres: Basın Kültür Sarayı Ataevler Mah. emek cad.No:19/2 Nilüfer
Telefon: (0224) 443 22 72

M Bup
Adres: Altınparmak Cad. No 9/D
Telefon: (0224) 220 94 28

Bolu-Abant

Abant Gölü kenarındaki (Abant Tabiat Parkı içerisindeki) tesislerin telefon numaraları
Büyük Abant Otel telefon numarası: 0374 224 50 33
Abant Palace Otel telefon numarası: 0374 224 50 12
Abant Köşk Tesisleri telefon numarası: Abant Palace Otel’e bağlıdır.

Abant Tabiat Parkı dışında kalan, yol kenarındaki tesislerin telefon numaraları
Abant Petro Club villaları telefon numarası: 0374 225 28 70
Abant Yeşil Ev Motel telefon numarası: 0374 237 11 49
Doğa Köşkü Abant Pansiyon telefon numarası: 0374 237 11 07

Abant Motel telefon numarası:
Abant Göl Gazinosu restoran telefon numarası: 0374 224 50 45
Karaçay Restoran telefon numarası: 0532 727 35 44
Abant Piknik – Alabalık telefon numarası: 0535 887 35 23

Karaçay Restoran telefon numarası: 0532 727 35 44
Abant Piknik – Alabalık telefon numarası: 0535 887 35 23

YORUM YOK

CEVAPLA