Artık İstanbul için “Taşı toprağı restoran” desek çok da abartmış olmayız. Ancak içinden iyileri seçmek zor. En iyisi en çok rezervasyon alanlara bir bakalım. İşte geçen yıl TripAdvisor üzerinden en çok rezervasyon alan 5 mekân ve alametifarikaları

Başak DURU / HABERTÜRK CUMARTESİ
Elimizi kolumuzu sallayarak mekânlara gitme devri Avrupa ve Amerika’da çoktan kapandı, bizde de artık değişiyor. Devir rezervasyon yapma ve deyim yerindeyse kapıda krallar gibi karşılanma devri. Aslında insan ve mekân popülasyonu düşünüldüğünde bu zorunlu hale geliyor. Üstelik Amerika ve Avrupa’da restoranlar bunu bir adım daha ileriye taşıdı, “No Show” zararlarından söz etmeye başladı. Rezervasyon yaptırdıkları halde iptal etmeyen müşterilerin yarattığı bu zarar, tüm dünyada müesseselerin sık karşılaştıkları bir sorun. Neyse konumuza dönelim, 2015’te İstanbul’da TripAdvisor üzerinden en çok rezervasyon alan 5 mekân hangileriydi, bir göz atalım.
1- 360İSTANBUL

360 İSTANBUL
Yıl 2005. Beyoğlu’nun en nadide apartmanlarından birinde, Mısır Apartmanı’nın en üst katında bir mekân açıldığı söylentileri kulaktan kulağa yayılıyor. Öyle ki henüz fısıltıları duymamış olanlar, kapının önünden geçerken içeri girmek için sırada bekleyenleri gördüklerinde merakla ne olduğuna bakıyor. Böyle böyle 360İstanbul, ünü çok uzak coğrafyalara uzanan bir mekân haline geliyor. Manzarası ise cabası… 360İstanbul bu konuda listenin ilk sıralarında. Lokasyon, bir mekânın iyiler arasına girmesinde başlıca etken. Ancak buna bir de nefes kesici manzara eklendiğinde yarışa 1-0 önde başlıyor. Ünlü isimlerin kente gelmeden öncesinde buraya rezervasyon yaptırmaları da bu yüzden.

“Burada her an her şey olabilir” diyebiliriz. Çünkü sürprizlere açık, çünkü siz yemeğinizi yerken her an bir trapezciyle burun buruna gelebilirsiniz. Tavandan üzerinize bir ajan inebilir, duvarda insanlar dolaşmaya başlayabilir. Tüm bunlar olurken üstelik yemek yeme keyfi de devam edebilir. Müdavimlerin alışık olduğu bu durum, mekânın en sevilen yönlerinden biri.
360İstanbul’un hem ortağı hem de şefi olan Mike Norman, konseptini oluştururken burayı birçok şeyi aynı çatı altında bulundurabilen bir yer olarak hayal etmiş. Bu hayali gerçek olmuş ki, bugün 360 derece keyifli bir gün ya da akşam geçirmek isteyenlerin uğrak yerlerinden biri. Dünya mutfağından pek çok lezzeti aynı anda bulabiliyorsunuz. Norman bu konuda da oldukça titiz. Türk mutfağı, yabancı mutfaklarla yoğrulup farklı bir şekilde sunuluyor.

Mekânın son gözdesi ahtapotlu kuru fasulye bunun en iyi örneği. Tattıktan sonra “Bugüne kadar neden kemikli et ya da pastırmayla yedim” diyebilirsiniz. Bu ilginç fasulye deneyimini kuzu kafes konfit ve dana kaburga takip ediyor. 4.5-5 saat taze baharatlarla fırınlanan bu yemekler, hani derler ya henüz bıçağınız havadayken kendilerini bırakıyor. Kapalı dolma şeklinde servis edilen, şefin dahi pişirme aşamasında açmadığı asma yaprağında çupra ile sushi gibi çiğköfte mutlaka denenmesi gerekenler arasında. Tatlı kapanış için Norman yorumlu hindistancevizli sütlacı deneyebilirsiniz. Perşembe, cuma ve cumartesi günleri gece yarısından sonra kulübe dönen mekânda hem şov hem de DJ performansı devam ediyor.
Kısaca 360İstanbul, dünya trendleriyle hareket eden, klasiğin dışına çıkarken bir taraftan da klasiği büsbütün bir kenara bırakmayan bir mekân…

Adres: Tomtom Mh., İstiklal Cad. Mısır Apt.No:163 K:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon:(0212) 251 1042

2- NICOLE

NİCOLE
Evet, henüz Türkiye’nin Michelin yıldızlı bir şefi yok ancak neyse ki yurtdışında Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şeflerin lezzetlerini çok uzaklara gitmeden tatmamız mümkün. Nicole tam da böyle bir mekân. Paris’te eğitim görmüş Aylin Yazıcıoğlu’nun ellerinden çıkan mönü, damaklarda harikalar yaratıyor. Tomtom Suites’in atmosferindeki mekânın mönüsünün 6 haftada bir değişmesi, farklı lezzet arayışı peşinde olanlar için biçilmiş kaftan.

À la carte yerine “Keşif” ve “Nicole” isimli iki farklı tadım mönüsü servis ediliyor. Her iki servisin de özelliği, masanın tüm gece size ait olması… Bir taraftan muazzam bir manzara eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz, diğer taraftan da şato tarzı şarap kavıyla farklılaşan gecenin keyfine varıyorsunuz. Çünkü Nicole’de şarap, neredeyse tabağın bir parçası olarak hayal ediliyor. Dolayısıyla bu aşamada kendinizi sommelier’in şarap eşleşmesine bırakmanız işten bile değil. Mevsimselliğe önem veriyorlar. Dinamik mönü tercihleri de bu yüzden. Bu sayede kısa süreli, hemen kaybolan lezzetleri yakalayabiliyor, aynı zamanda her gün karşılarına çıkan yeni lezzetleri de sunuyorlar. Semt pazarları uğrak yerleri. Henüz tam anlamıyla organik ürünlere geçemeseler de Feriköy Organik Pazarı’ndan alışveriş, olmazsa olmazları. Nicole’de her mönünün gözdeleri var. Ancak şefe sorarsanız o, kuzudan, sakatattan ve çikolatadan vazgeçemiyor.

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok. No: 18 Beyoğlu / İstanbul

 

+90 212 292 44 67

3- SUNSET GRILL&BAR

SUNSET GRILL&BAR
Öncelikle hemen belirtelim, 21 yılı geride bırakan Sunset Grill&Bar, 1999’dan bu yana Chaîne des Rôtisseurs üyesi. Yani burada sıradan bir gastronomi deneyimi yaşamanız söz konusu değil.

Avrupa’nın en iyi restoranları arasına girmeye hak kazanan mekânın enerji dostu olduğunun ayrıca altını çizmeden olmaz. Yıllardır enerji ihtiyacını yenilenebilir rüzgâr enerjisinden üretilen temiz enerjiden karşılayan mekânın, bu yıl itibarıyla sürdürülebilir hayata destek olmak adına başlatılan “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”nin de öncülerinden olması bizi şaşırtmadı. Yeşil Nesil Restoran sertifikasıyla yola devam eden Sunset’in en çok tercih edilen lezzetlerinden bazıları şöyle: Sushi çeşitleri, Alaska yengeç tartar, Pekin stili çıtır ördek, kömürde pişirilen kuru dinlendirilmiş steak çeşitleri. Eşsiz Boğaz manzarası karşısında 4 farklı mutfak deneyimiyle misafirlerini ağırlayan mekânın mutfağında Yaratıcı Mutfak Direktörü Şef Fabrice Canelle ile Executive Şef Hiroki Takemura var. Dünyanın en iyi şarap mönüsüne sahip 850 restoranı arasında bulunan Sunset’te, gece 22.30’dan sonra müziğin sesi biraz daha yükseliyor ne sahne ünlü DJ’lerin performanslarına bırakılıyor.

Adres: Ulus Park, Kuruçesme Mh., Yol Sk. No:2, Ulus / Beşiktaş/İstanbul
Telefon:(0212) 287 0357

4- KÖŞEBAŞI TAKSİM

KÖŞEBAŞI TAKSİM
Geleneksel lezzetten vazgeçemeyenlerdenseniz, Köşebaşı Taksim’e mutlaka yolunuz düşmüştür. Burada ocakbaşı konsepti modern mimariyle birleşiyor ve tam anlamıyla “ortaya karışık” diyebileceğimiz bir sentez sizi karşılıyor.

Lokasyonu dolayısıyla turistlerin ve iş dünyasının da gözdelerinden olan mekânda Adana ve Tarsus mutfağının lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Köşebaşı Taksim’de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında; pastırmalı humus, abagannuş, gavurdağı salatası, çöp şiş, Köşebaşı kebap, künefe ve dondurmalı kabak tatlısı yer alıyor. İşi şefe bırakırsanız ise tavsiyesi şaşlık kebabı, Tarsusi kebabı ve beytiden yana…

Adres: Kocatepe Mh., Topçu Caddesi No:16/1, 34437 Beyoğlu/İstanbul
Telefon:(0212) 361 5900

5- FRANKIE İSTANBUL

FRANKİE İSTANBUL
İyi yemek, iyi müzik, iyi servis. Bu üçlü şehrin en işlek caddelerinden birinde bir araya geliyor ve Frankie İstanbul’un iyi mekânı olma konusundaki iddiasını destekliyor.

Mekânın Şef Serdar Madakbaş yönetimindeki Akdeniz ve geleneksel lezzetlerin sunulduğu mönüsünün ileri gelenleri şöyle: Risotto, dana kaburga, kuzu küşneme, lagos, Chardonnay yaprak çorba, tatlı olarak ise kadayıf rulo ile çıtır kabak. Chaîne des Rôtisseurs ve The World’s Finest Clubs üyesi olan restoranın, zengin şarap mönüsünün yanı sıra kokteyl seçkisi de denemeye değer. Yemek ya da yemek sonrası keyifli bir akşam geçirme arayışında olanların tercih ettiği mekânın hafta içi “Black Nights” ları artık bir klasik. Cumartesileri müzik performansları hız kesmeden devam ederken pazar günleri ise ayda bir olmak üzere “Timeless Moments” konseptinde zamana meydan okuyan isimler sahne alıyor. Bu arada Frankie’ye pazartesi günü yolunuz düşerse caz dinleyebilirsiniz.

Adres: Teşvikiye Cad. The Sofa Hotel 41/A, Şişli/Istanbul – Europe
Telefon:(0212) 230 6666

YORUM YOK

CEVAPLA