İstanbul'un 2016 teleferik projeleri

 Mecidiyeköy ve Beykoz teleferik hattı geliyor

Kübra GENÇ / HABERTURK.COM

Bugün İstanbul’un 2016 bütçesi yayınlandı. Bütçe 16.1 milyar lira olarak belirlendi. Megakent için hazırlanan bütçede en dikkat çekici kısım bütçenin yüzde 44,7’lik kısmı olan 5 milyar 510 milyon 66 bin lirasının ulaşıma ayrılmış olması.

Bütçenin dahil olduğu projeler arasında merakla beklenen Beykoz – Karlıtepe Arası ve Beykoz Çayırı – Hz. Yuşa Tepesi arası teleferik hattı ve Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Altunizade – Çamlıca Teleferik Hattı bulunuyor.

Hazırlanan bütçe İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülecek ve oylamaya sunulacak.

İşte teleferik projelerinin detayları;

– Beykoz teleferik hattı

Bütçe kapsamında yer alan projelerden olan Beykoz teleferik hattı. Hattın Beykoz – Karlıtepe Arası kısmı 1,5 kilometre olacak.  Bu hattın kullanıma açılmasıyla ziyaretçiler Karlıtepe Mesire Alanı’na 1,5 kilometrelik bir gezintiyle ulaşabilecek.

Söz konusu teleferik hattının metro hatlarıyla da entegre halinde olması planlanıyor. Sultaniye Parkı’ndan başlayacak hat Beykoz Çayırı-Hz. Yuşa Tepesi teleferik hattıyla da bağlantılı olacak.

Beykoz Çayırı-Hz. Yuşa Tepesi teleferik hattı ise 2,5 kilometre uzunluğunda olacak. Beykoz teleferik hattının bir istasyonu Tarihi Beykoz Çayırı girişinde kurulması planlanan Yalıköy kapalı pazar yeri ve yer altı otoparkının hemen yanında yer alacak.

Projenin hayata geçmesiyle Tarihi Beykoz Çayırı ve Yuşa Tepesi’ne ilginin de artması hedefleniyor. Sahilden tepelere ulaşımı kolaylaştıracak teleferik hattı 190 metre yüksekliğe çıkacak.

Beykoz Teleferik Hattı:

* Yuşa Tepesi
* Beykoz Çayırı
* 2,5 kilometre
* 10 dakika

Karlıtepe Teleferik Hattı:

* Sultaniye
* Karlıtepe
* 1,5 kilometre
* 5 dakika

– Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattı

Yapılacak faliyetlerden diğeri ise Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattı. 2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın twitter adresinden duyurduğu proje önümüzdeki dönem projelerin içinde yer alıyor.

Kabinlerin 32 kişilik planlandığı Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattı kapsamında  6 istasyon toplam 22 dakikada geçilecek. 10 kilometrelik hat Mecidiyeköy’ü Çamlıca’ya bağlayacak.

Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattı istasyonları
•    Mecidiyeköy
•    Zincirlikuyu
•    Altunizade
•    K.Çamlıca
•    B.Çamlıca
•    Cami

Saatte 6 bin yolcuyu Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na taşıyacak olan Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattı ile Boğaz trafiğinin de rahatlaması öngörülüyor.  Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik hattında turistik amaçlı kabinler de yer alacak.

YORUM YOK

CEVAPLA