İşte bahar aylarında İstanbul’da nefes alınabilecek en güzel parklar…
1- Emirgan Korusu
Osmanlı Hükümdarı IV. Murad’ın İranlı Emir Gün’e hediye olarak verdiği bu yeşillik bahçe, daha sonralarında birçok kez el değiştirmiştir. En son 1940’ta belediye başkanı olan Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılması sağlanan park, halkın kullanımına açılmıştır.

Parkın sahip olduğu doğal güzellikler, şehrin bu kadar merkezi bir konumunda eşine ender rastlanabilecek türdeyken, içerisindeki köşkler de tarihe ışık tutan yönleri ile görülmeye değerdir.

Emirgan Korusu Köşkler
1871 ve 1878 yılları arasında koru içerisinde yaptırılan köşkler, renklerinden aldıkları isimleri ile anılırlar.

Emirgan-Korusu-Resimleri-22

Sarı Köşk
Kuş evi görünümündeki köşk, süsleme sanatının en ince detaylarına sahiptir. Korudaki köşkler arasında manzarası ile en çok plana çıkan da Sarı Köşk’tür.

Emirgan-Korusu-Resimleri-20

Pembe Köşk
Tipik bir Osmanlı evi görünümündeki köşk, uzunca bir dönem de paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır.

Emirgan-Korusu-Resimleri-17

Beyaz Köşk
Emirgan Korusu’ndaki en özel botanik düzenlemeye ve bitki çeşitliliğine sahiptir. Özellikle bahar aylarında çiçek açan rengarenk ağaçlar arasında çok özel bir havaya olmaktadır.

Emirgan-Korusu-Resimleri-14

2- Atatürk Arboretumu

Atatürk arboretumu’na gittiğinizde bol bol fotoğraf çekip, göl kenarında romantik anlar yaşayabilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İsletme Müdürlüğü’ne bağlı bir isletme şefliği olan arboretum kelime anlamı da ağaç ev demektir. Belgrad ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur. Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır.

ataturk-arboretumu01
Lütfen: Atatürk arboretumu’nda çok özel bitki türleri bulunmaktadır. Ve bu bitki türleri bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kurulmuştur. Sizlerden ricamız bu bitkilere zarar verecek davranış ve hareketlerden kaçınmanız. Anlayışınız için şimdiden çok teşekkür ederiz..

ataturk-arboretumu02

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri?

Fiyat Bilgisi Güncellenme Tarihi: 02.05.2015

Hafta içi: Öğrenci 2 TL. Normal 4 TL.
Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Normal 10 TL.

Ziyaret Saatleri İse: Yazın: 08:30 – 20:00 — Kışın: 08:30 – 17:00 Arasıdır.

ataturk-arboretumu03

Atatürk Arboretumu Ön Bilgi

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Yeryüzünde kuruluşları yüzyılların ötesine dayanan arboretumların fonksiyonları çok çeşitlilik gösterir. Bunlar; ilk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, dünyanın dört bir tarafındaki eksotik ve endemik bitkileri iklimin müsaade ettiği oranda bir araya toplayarak uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan insanlara tanıtmak ve bunların içinden süsleme değeri olanları seçme imkanı sağlamak, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak da Atatürk Arboretumu’nun görevleri arasındadır.

Atatürk Arboretumu’nun ilk amacı basta İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri olmak üzere Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar ile orman mühendisleri, peyzaj mimarlarının, diğer fakülteler ile araştırma kurumlarının, yerli ve yabancı bilim adamlarının, doğa severlerin yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara her yönü ile açık bir canlı laboratuar olarak hizmet vermektir.

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir.

Atatürk Arboretumu İçin Çektiğimiz Video

Sizler için burayı en ayrıntılı şekilde anlatmak istedik. Bu güzel görüntüleri izlerken youtube kanalımızı abone olmayı unutmayın. :)

Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir?

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Ünivers. spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

Toplum ulaşım araçları ile: Toplum ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol tarafta giriş kapısı görünüyor. Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15-20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk’dan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirler. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

Adres Ve İletişim Bilgileri:

Adres: Sarıyer Köyü 34450 İstanbul
Telefon: (0212) 226 1929

3-BELGRAD ORMANI TARİHÇE

Kanuni, 1521 yılında Sırbistan seferinden birçok Sırp esirle birlikte döner. Bizans zamanından kalan köylerin canlandırılması ve yeni köyler kurulması uygulamasına paralel olarak esirler, eski Ayvat Köyü yakınına, orman içine iskan edilir. Bu yerleşime ‘‘Belgrad Köyü’ adı verilir. Zamanla orman da aynı isimle anılmaya başlar. Daha sonraları bentlerin suyunu kirletmeleri sebebiyle 1894 tarihinde bir irade ile bunlar ormandan çıkarılmıştır.

belgrad01-e1375362293505
XVI. Yüzyılda Türkiye’ de henüz ormancılığın başlamamıştı. Ormanların korunamaması sonucu büyük tahribata neden olmuştur. Orman – su ilişkisi anlaşılmaya başlanmış ve gittikçe kalabalıklaşan İstanbul’ un su ihtiyacının büyük bir kısmının Belgrad Ormanları’ ndan karşılanabileceği anlaşılmıştır. Bunun üzerine su kemerleri inşa edilmiştir. Su kemerleri 1554-1654 Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır.

BELGRAD ORMANI TANITIM

Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz İstanbul’da yer alan bir cenneti tanıtacağız.

Belgrat ormanı yetmiş bir çeşit kuş ve on sekiz memeli hayvan türü onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor. İstanbul dışına çıkmadan doğanın keyfinin çıkarmak istiyorsanız Belgrad Ormanı sizleri bekliyor. Burada dört mevsim boyunca yürüyen, koşan, spor yapan, insanları gözlemlemek mümkün. Aracınızı park edip, çevrede bulunan otopark ve yürüyüş parkurlarına katılabilirsiniz. Özellikle ormanın ihtişamlı görüntüsünü görebilmek için ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmelisiniz. Mangal ve kahvaltı alanları mevcut. On üç bin metrekarelik yemyeşil ormanda avlanma yasası var. Bu sayede doğal yaşam korunuyor. İlkbahar da yeşil, sonbahar da kızılın tüm tonlamalarını görebilirsiniz.

Ormanın derinliklerini doğru ilerlediğinizde sizleri ormanda yer alan tek yeme içme merkezi olan Natural Park ile karşılaşıyorsunuz.

Naturapark organizasyon

Kış yürüyüşlerinizin ardından sığınabileceğiniz şöminenin yanında sıcak çaylarınızı yudumlayabileceğiniz sıcak bir yer.

BELGRAD ORMANI GİRİŞ ÜCRETİ

Giriş ücreti :

Otomobil 10 TL

Servis 20 TL

BELGRAD ORMANI NEREDE ?

Belgrad ormanına gidebilmek için Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru sapın. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra kemerlere varacaksınız. Yola düz devam ettiğinizde Belgrad ormanına varacaksınız.

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği – Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer

Tel : 0212 226 13 14

4- HASBAHÇE PARKI
İstanbul’dan fazla uzaklaşmayıp merkezde, ağaçlık bölgenin olduğu hoş bir piknik alanıdır. Yazın özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. İnsanlar şehir merkezine yakın ağaçlığın ve yeşilin bol olduğu bir yer arıyor. Alanda konser gibi etkinliklerde oluyor. Biraz size bahsedeyim. Kağıthane Belediyesinin yanındaki bu alan yaklaşık 5-10 sene önce hizmete açıldı. Girişe ücret vermiyorsunuz. Alana girince karşınızda kocaman gölete benzer havuz görüyorsunuz. Yanına çiçekler açmış. Bu havuzun ortasındaki adada ördeklere ayrı bir yer ayrılmış. Eskiden ücretli deniz bisikleti hizmeti vardı. Sanırım kaldırdılar onu. Kare taşlarla döşenmiş, yürüme alanı var. Yürüme yolunun yanlarında ızgara yapmak için elektrikli ocaklar var. Buda ücretsiz güzel bir hizmet. Göletin yanında çardaklar ayrılmış bunların içerisinde oturabilirsiniz. Masalar tahtadan, eğer hafta sonu gidecekseniz size tavsiye veriyim. Erken saatlerde gidin yoksa masa bulmak çok zor. Yerler çimen olduğu için eğer yanınızda bez getirdiyseniz oturabilirsiniz.Çocuklar için mesire alanında küçük oyun parkı ayrılmış. Yürümek ya da koşmak için kiremit tozundan koşu yolu döşenmiş. Yolun kenarlarına spor aletleri de düşünülmüş tabi…

hasbahçe parkı

 

Hasbahçe Kır Kahvesi & Kafeterya

Mesire alanını içinde Kağıthane Belediyesinin hizmetiyle birlikte sizlere sosyal tesis yapmışlar. Mekanın içerisine girdiğinizde, arkadan çalan enstrümantal müzik insanı rahatlatıyor. İçerideki çalışanlar sıcak kanlı insanlar. Çalışanların başlarında sürekli şefleri durduğu için sıkıntı yaşama olasılığı en aza indirilmiş. Servis dokunmatik bilgisayarlı monitörlerle alınıyor. Çay, meşrubat, kahve, neskafe, kurabiye, börek, simit, poğaça, yaş pasta, köfte, sandviç, dondurma gibi yemek ürünlerinin satışının yapıldığı tesisin salon içinde 29 masayla 110 kişiye hizmet verilebiliyor. Ayrıca dış mekânda da 20 sehpa türü masa ve taburelerle 80 kişi ağırlanabiliyor. Fiyatlarda oldukça uygun belediye sosyal tesislerindeki fiyatlarla binevi aynı diyebiliriz.

Hasbahçe Kır Kahvesi

Kır Kahvesinde yemeğinizi yedikten sonra insan yürüyüş yapmak istiyor. Doğal olarak eğlenmekte geliyor insanın aklına. İşte tam da bu noktada piknik alanının yanında lunapark yaptırılmış. İçerisinde çocuklar ve yetişkinler için oyuncaklar var. Çarpışan araba, kamikaze, tren, etek gibi…

Buraya ilgi genellikle Ramazan Ayında oluyor. İnsanlar karnını doyurduktan sonra bu alana akın ediyor. Ramazan Ayında lunaparkın çevresi tıklım tıklım doluyor. Ramazan Ayında lunaparka gidiş yolu kenarlarında küçük tahtadan kulübeler kuruluyor. Bu kulübelerin içinde köy derneklerinin eğlenceleri ve her yörenin kendine ait meşhur ürünleri tanıtılıyor. Türküler şarkılar söylenip oyun havaları eşliğinde insanların içlerindeki o sıcak duygular meydana çıkıyor. Tam bir kardeşlik görüntüsü meydana geliyor. Lunaparkın yan tarafında ilçeler arası düzenlenen maçlar için futbol sahası yaptırılmış. Futbol sahasının yan tarafında yine büyük bir alan ayrılmış. Buraya yaz mevsiminde genellikle kiralık atv motoru ile binek atlar konuluyor. İsterseniz belirli ücret karşılığında binebiliyorsunuz.

5- GÜLHANE PARKI

Gülhane Parkı, İstanbul’un en güzel parklarından biridir. Eskiden saray arazisi içerisinde bulunan ve günümüzde park olarak kullanılan şehrin en güzel yerleri arasında yer alır. Uzunca bir dönem bakımsız kalan alan, 2003 yılında yenilendikten sonra günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Gülhane-Parkı1

Parkta görülmesi gereken kısım ve eserler arasında 3. yüzyıldan kalma Gotlar Sütunu, kuzeydoğuda yer alan Kennedy Caddesi ve eşsiz manzarası yer almaktadır. İstanbul’un en büyük ve en ünlü parklarından olan Gülhane, birçok tarihi olaya tanıklık etmesi açısından da önemlidir. Bizanslılar tarafından kışla, Osmanlı döneminde ise kutlama alanı olarak kullanılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra daha da önemli hale gelen Gülhane’de İncili Köşk inşa edilmiştir. Osmanlı’da ilk demokratikleşme hareketi olarak bilinen Tanzimat Fermanı burada okunmuştur. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk Latin Harflerini burada tanıtmıştır. Bir dönem sarayın has bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı 1912 yılında halka açılmıştır. İstanbul gezilecek yerlerden olan park içerisinde 1955 yılında bir hayvanat bahçesi açıldı.

Gülhane-Parkı-2
Gülhane Parkı denildiğinde Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı” şiiri akla gelir. Bu şiirde Gülhane Parkı’nda sevgilisini bekleyen Nazım’ın polisleri görünce bir ceviz ağacına çıktığı ve ne sevgilisinin ne de polislerin farkında olduğu şu dizelerle anlatılır: “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.”

Gülhane-Parkı-manzara

Parkın en güzel yanlarından biri ise İstanbul boğazına karşı çay keyfi yapılabilmesidir.

ZİYARET BİLGİLERİ
Adres: Cankurtaran Mah. Gülhane Parkı 34200, Fatih İstanbul
Ulaşım: Tren ile Sirkeci durağında inerek, Eminönün’den tramvay ile Gülhane durağından buraya ulaşabilirsiniz.

6- Göztepe 60. Yıl Parkı

Caddebostan Mh. Opr. Cemil Topuzlu Cd. Göztepe (Bağdat Caddesi), İstanbul

göztepe 60. yıl parkı

 

7-Ulus Parkı

Kuruçesme Mah. Yol Sk. Ulus, Beşiktaş, İstanbul

ulus parkı

 

8-Bebek Parkı

Cevdetpaşa Cad. Bebek, İstanbul, İstanbul

bebek parkı

 

9-Özgürlük Parkı

Göztepe Mah. Mustafa Mazhar Bey Cad., Kadıköy, İstanbul

özgürlük parkı

 

10-Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Mah. (Fener-Kalamış Caddesi), İstanbul, İstanbul

fenerbahçe parkı

 

11-Kalamış Parkı

Fenerbahçe Mah. Münir Nurettin Selçuk Cad. Kadıköy, İstanbul

kalamış parkı

 

12- Moda Parkı

Ferit Tek Sok. Kadıköy, İstanbul

Moda Parkı

 

13- Yıldız Parkı

Yıldız Korusu (Yahya Kemal Cad.), Beşiktaş, İstanbul

Yıldız Parkı

 

14-Maçka Demokrasi Parkı

Maçka, Beşiktaş, İstanbul

15- Cemil Topuzlu Parkı

Kuruçeşme, Beşiktaş, İstanbul

16- Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri

Kuzguncuk Mh. Paşa Limanı Cd. Nacak Sk. No:6 / Üsküdar (Paşa Limanı Caddesi), İstanbul

17-İBB Çamlıca Sosyal Tesisleri

Turistik Çamlıca Cd. Büyük Çamlıca, Üsküdar, İstanbul

18- Büyük Çamlıca

Üsküdar, İstanbul

19- Osman Gazi Korusu

Gülseren Sok. Ümraniye, İstanbul, İstanbul

20- Mihrabat Korusu

Mihrabat Cad. No: 50 Kanlıca (Mihrabat Caddesi), İstanbul

21- Röne Park

İstanbul Cad. Yeşilköy, İstanbul

22- Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Atatürk Mh. Fatih Sultan Mehmet Caddesi (TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı), Ataşehir, İstanbul

23- Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa ve Kültür Merkezi Kavacık Mah. Otağtepe Cad. Çınarlı Sok. Beykoz, İstanbul

24- İ.Ü. Botanik Anabilim Dalı & Botanik Bahçesi

Süleymaniye Mah. Fetva Yokuşu Eminönü, Fatih, İstanbul

25- Sadabat Parkı

Sadabat parkı / Kağıthane, İstanbul

26- Ayşe Sultan Korusu

Bebek, İstanbul

27- Cemile Sultan Korusu

Ömürtepe Yokuşu Sk. No:6 Kandilli, Üsküdar, İstanbul

 

YORUM YOK

CEVAPLA