Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kanal İstanbul için beş tane güzergah üzerinde çalışıyoruz. Hiçbir güzergahı açıklamış değiliz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeler devam ediyor. Komisyon toplantısında konuşan Bakan Yıldırım, “İstanbul Avrupa yakasında iki ayrı büyük projemiz var. Bunlar Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı. Kanal İstanbul için 5 ayrı güzergah üzerinde duruyoruz. Henüz hiçbir güzergahı açıklamış değiliz. Ancak bu çalışmalar esnasında bölgede bir takım tahminlerle spekülasyon oluşturuluyor.

Biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz, bu nedenle ısrarla söylüyorum.Kanal İstanbul ile ilgili güzergah çalışmaları kesinlik kazanmamıştır, halen devam etmektedir. Hem jeoloji etütler, yeraltı su kaynakları, doğal ve tarihi sit alanları bakımından devam etmektedir. Bir de çevresindeki imar planlaması olarak Çevre Bakanlığı ve TOKİ’nin çalışması var” dedi.

Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti;

“Hiçbir zaman Silivri’ye 3. havalimanı yapacağız demedik. Büyükşehir’in 1/100 bin ölçekli planlarında reserved alan olarak gösterilmiş. Vatandaş da oralarda havaalanı olacağı düşüncesiyle yatırım arayışına girmiş. Bundan ibaret. Bir etüt yaptık. Tamamen tarım arazisi ve özel mülkiyet. Hem tarım arazilerinin yok olmaması hem de yüksek maliyet söz konusu olduğundan düşünmedik. Bugünkü Yeniköy-Akğınar arasındaki bölgeyi tercih ettik.”

YORUM YOK

CEVAPLA