Rusya ve ABD, Suriye’de anayasa taslağının ağustosta hazırlanması konusunda anlaştıklarını duyurdu. Taraflar Suriye rejimi ve muhalefetin esir değişimini başlatmasında mutabık kaldı. Kerry, Minsk-2 anlaşmasının uygulanması halinde ABD Başkanı Obama’nın, “Rusya’ya yaptırımları iptal etmeye hazırız” mesajını iletti. Moskova ise Donbas yöneticilerinden anlaşmaya uymalarını isteyecek.
Kaynak: Yeni Şafak
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı’nda biraraya geldi. Putin, ikili ilişkiler ve uluslararası gündemle ilgili konularda ilerleme kaydedebileceklerini belirtti. Putin ve Kerry arasında basına kapalı devam eden görüşme yaklaşık dört saat sürdü. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, görüşmede, Suriye’deki ateşkesin kalıcı olması için atılacak adımların ele alındığını, ABD ve Rusya’nın, Suriye’de ateşkesin sürdürülmesi için çalışmalara hız vereceğini bildirdi. Kerry, “Rusya ve ABD, Suriye hükümeti ve muhalefetin esir değişimini başlatması gerektiğinde anlaştı” diye konuştu. Kerry, Rusya ve ABD’nin, “Suriye’deki siyasi geçiş sürecinin çerçevesinin oluşturulması grafiğini görüştüklerini, siyasi geçiş süreci için altyapının ve yeni anayasa taslağının ağustos ayında hazırlanması konusunda anlaştığını” kaydetti.
PUTİN’E HAVUÇ
Ukrayna krizinin çözümüne yönelik Minsk-2 anlaşmasının uygulanması halinde ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’ya uygulanan yaptırımları iptale hazır olduğunu hatırlatan Kerry, “Başkan Obama’nın, ‘Minsk anlaşmasının bütün maddeleri uygulanırsa Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kaldırılacak’ vaadini tekrarladım” açıklamasında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Moskova’nın Donbas yöneticilerinden Minsk anlaşmasındaki taahhütlerini yerine getirmelerini isteyeceğini bildirdi.

Çantadan ‘yaptırımlar kaldırılacak’ vaadi çıktı
BİZİ SATIN MI ALACAKSIN?
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Vladimir Putin’in çanta esprileri karşısında şaşkına döndü. Kerry ile tokalaşan Putin, “Sizin havalimanında uçaktan nasıl indiğinizi görünce çok şaşırdım. Çantanızı kendiniz taşıyordunuz. Bir taraftan bunun demokratik davranış olduğunu düşündüm. Diğer taraftan ise acaba içinde başka kimseye, yardımcılarına bile teslim edemeyeceği değerli eşya mı var diye düşündüm. Mesela içinde para mı var? Bizimle yapacağınız görüşmelerde önemli konularda bizi satın almak istediğinizi bile düşündüm” dedi. Putin’in bu sözlerine Kerry, “Bence valizin içinde ne olduğunu size gösterdiğimde şaşıracaksınız. İyi bir sürpriz olacak” cevabını verdi.
Spetsnaz subayı vuruldu

Suriye’nin Palmira kenti yakınlarında, Rusya Özel Kuvvetleri’nde görevli bir subayın öldürüldüğü bildirildi. Rusya’nın TASS devlet ajansının Suriye’deki kaynaklara dayandırarak yayımladığı haberde, Rus Özel Kuvvetleri’nde görevli ismi açıklanmayan subayın, Palmira’nın Tadmor yerleşim birimi yakınında saldırganlık yaparken, IŞİD üyeleri tarafından tespit edilerek öldürüldüğü kaydedildi.
Mistura belgesine ret

Suriye’deki en etkili silahlı gruplardan biri olan Ahrar-ı Şam’ın lideri Muhanned Masri, “Suriye halkı, teslimiyetinin altına imza atması için hiç kimseye yetki vermedi” diyerek, Mistura’nın açıkladığı 12 maddelik belgeyi reddetti. Muhalif lider, De Mistura belgesinin Suriye halkının isteklerini gözetmediğini ve Esed’in kendisini koruması için fırsat tanıdığını vurguladı.

YORUM YOK

CEVAPLA