4-6 Yaş Atölyeleri
Bu atölyede çocuklar yeni manzaralar ve yeni ışıklar arayışında olan Fransız ressam Félix Ziem’in “Elmalar”adlı natürmort eserini inceliyor.

Kahve Molası sergisini gezen çocuklar, seramiklerin ilgi çekici dünyasını keşfediyor. Ardından “model magic” hamurunu şekillendirip renklendirerek özgün figür ve tasarımlar yapıyorlar.

Bu atölye çalışmasında çocuklar, çorapları farklı şekillerde işlevselleştirerek şapka, eldiven ve atkı gibi aksesuarlar tasarlıyor.

Çocuklar renkleri hem tadarak hem de kağıt üzerinde deneyimliyor! Organik gıda boyası ile hazırlayacakları bebe bisküvisini, paletteki renklerden yapılmış kremalarla süsleyerek yiyebiliyorlar.

Bu atölyede ise çocuklar, Fransız sanatçı Felix Ziem’eserlerini inceliyor. 1856 yılında İstanbul’a doğru yola çıkan Ziem’in Doğu yolculuğunu konuşuyor, kartpostallarla şemalaştırıyor.

Bu atölyede çocuklar, gölgelerin geçiciliği, şekillerin değişkenliği ve bu değişkenliğin getirdiği çeşitlilik üzerinden oyunlar oynuyor, mizansenler yaratıyorlar.

Bu atölyede çocuklar, Vadim Fishkin’in “Şeker İkizler” eserinden ilhamla yiyebilecekleri renkli şeker hamurundan esrarengiz buluşlar ve tasarımlar yapıyor.

Kahve Molası sergisini gezen çocuklar, koku atölyesinde doğal malzemeleri (kahve, çikolata, gül suyu, süt, lokum, şeker, su) gözleri kapalı oyun yöntemiyle tahmin ediyor.

Bu atölyede çocuklar, Vadim Fishkin’in “Şeker İkizler” eserinden ilhamla yiyebilecekleri renkli şeker hamurundan esrarengiz buluşlar ve tasarımlar yapıyor.

Pera Eğitim, Pera Müzesi’ndeki sergilere paralel, anaokulu öğrencilerine yönelik, yaratıcı ve eğlenceli eğitim programları düzenliyor. Ziyarete gelen gruplar bir buçuk saat süren etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan sergi turundan sonra, atölyede sergiye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyorlar.
7-12 Yaş Atölyeleri
Bu atölyede çocuklar, bir müze hayal ederek resim ve 3 boyutlu malzemelerle mini müze tasarımları yapıyor.

Bu atölyede çocuklar, ışıklı masa üzerinde rengin suda dağılmasını inceliyor ve kağıt üzerine tutkal ve tuzla yaptıkları resimleri fosforlu boyalarla renklendiriyor.

Bu atölyede çocuklar, porselen ve seramikten kırılmış tabak, fincan vb. parçalarını birleştirerek yeni biçimler oluşturacaklar.

Çocuklar dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak dengeli bir şekilde asılabilen heykel çalışması ve malzeme, ağırlık lişkisi üzerinden bir üretim yapıyor.

Atölyede çocuklar, portre fotoğraflarını çektiriyor ve bu fotoğrafları kolaj tekniği ile ahşap plaka üzerine uygulayıp boyalarla renklendiriyor.

Bu atölyede çocuklar, pelür parçalardan çocuklara yönelik dikiş tekniğiyle peluş kaplumbağalar tasarlıyor.

Çocuklar, kuklanın yer alacağı bir fon hayal ediyor ve bu hayal kutularını bir mini kukla tiyatro sahnesi haline getiriyorlar.

Bu atölyede çocuklar, müzik eşliğinde duvarlara asılı büyük kağıtlara akrilik boya ve fırça kullanarak, gözleri kapalı bir şekilde resim yapıyorlar.

Bu atölyede çocuklar, Kahve Molası sergisinde gördükleri nesneleri tel kullanarak yeniden tasarlıyor ve el becerilerini geliştiriyorlar.

Atölyede istedikleri formun kalıbını oluşturan çocuklar, ardından doğru oranlarda çimento, su ve kumu karıştırarak kendi tasarımlarını üretiyor.

Çocuklar, gündelik malzemeleri ve bedenlerini kullanarak doğayı tanımlayan sesler elde ederek müzik yapıyor.

Çocuklar, Bach’ın Kahve Kantatı’nın hikayesini dönemin müziği eşliğinde dinleyerek kahvenin büyülü dünyasını kendi oluşturacakları ritim ve müziklerle keşfediyor.

footer

YORUM YOK

CEVAPLA