Moskova ile Ankara arasındaki krize çözüm bulmak için Putin’i arayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in girişimi sonuç vermedi. Putin, problemlerin kaynağının Rusya olmadığını iddia etti ve “Adım atması gereken taraf Türkiye” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz hafta Kazakistan devlet başkanı Nazarbayev ile Astana’da görüşmüştü. Bu görüşmenin ardından Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla aradı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından görüşmenin içeriği hakkında yapılan açıklamada Türkiye meselesinin Nazarbayev tarafından gündeme getirildiği aktarıldı. Ancak Nazarbayev’in ilişkileri düzeltmek için yaptığı girişimine Putin’in, “Türkiye ile yaşadığımız sorunları ve zorlukları biz üretmedik. Problemin dayanağı biz değiliz. Bu sebepten ötürü adım atması gereken ülke Türkiye’dir” cevabını verdiği öğrenildi.
Kremlin Sarayı ise Nazarbayev’in Putin ile telefon görüşmesi yaptığını duyurduğu açıklamada, Türkiye meselesinin görüşüldüğüne yer vermedi.

YORUM YOK

CEVAPLA