Suriyeli muhalif kaynaklar, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Türkmendağı’nda, Rus ve Eset rejim generallerinin bir araya geldiği toplantıya düzenledikleri baskında 8’i general rütbesinde 15 üst rütbeli askerin öldürüldüğünü ileri sürdü.
Türkmendağı’nda bulunan muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre, önceki gün bölgedeki saldırıların durumunu ve planlaması görüşmek üzere akşam saatlerinde havanın sisli olduğu bir anda, Duveyrik ve Selma bölgeleri arasında yer alan bir noktada çok sayıda üst düzey generalin katılımıyla toplantı tertiplendi.

Silahlı muhalif güçler, gizli toplantının yerini tespit ettikten sonra Rus ve Esed generallerinin toplantısına baskın düzenlendi. Yapılan operasyonda 4’ü Rus ve 4’ü Esed rejiminin generali olmak üzere 15 askeri öldürdü.

Saldırıda öldürülen Rus generalinden bir tanesinin, Türkmendağı’ndaki vahşi saldırıları koordine eden ve ön adı “Yuri” olan bir korgeneral olduğu öğrenildi. Diğer 3 Rus generalinin ise tuğgeneral rütbesinde olduğu tespit edildi.

Muhalif askerlerin baskınında öldürülen Esed rejim generalinin isimleri, “Tuğ general Amid Munzur”, “Tuğ general Ali Cabir” ve “Tuğgeneral Ali Umran” olduğu öğrenildi. Yine öldürülen tuğ general rütbesinde olan bir başka Esed rejim komutanın ilk adı “Adnan” olduğu ileri sürüldü..

Lazkiye ilinin Türkiye sınırındaki Türkmendağı bölgesinde son haftalarda rejim güçleri, Rus hava kuvvetlerinin insanlık dışı bombardımanı desteğiyle Türkmendağı’na doğru ilerlemeler kaydetmişti.

YORUM YOK

CEVAPLA