3 Şubat’tan itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu, akciğer kanseri olan hastaların ilaç parasını ödeyebilmek için ‘hiç sigara kullanmamış’ olmasını şart koşuyor. Söz konusu tebliğ hakkında (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan yaptığı açıklamada, SGK’nın akciğer kanseri, MS, lösemi gibi hastalıklarda getirdiği geri ödeme şartlarının vatandaş sağlığını kötü etkilediğini belirterek, “Bu durum kabul edilemez” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ayrıca skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın bir yıl süreyle kullanılmasını da şart koştu.

24 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde, ilacların ruhsatlı endikasyonları ve prospektüs dozu dışında kullanımının ancak ve ancak Sağlık Bakanlığı tarafından verilen endikasyon dışı ilaç kullanım onayı ile mümkün olduğu ve bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Endikasyon Dışı İlaç Kullanımı Kılavuzu”da belirtilen esaslara da uyulması şartı da getiriliyor. Kılavuzda tanımlanmamış durumlar için de Sağlık Bakanlığı endikasyon dışı ilaç kullanımı onayı aranıyor. Ancak SGK 3 Mart günü itibariyle Sağlık Bakanlığınca izin verdiği endikasyon dışı ilaç kullanımındaki bazı ilaçları ödeme kapsamına alabilmek için şartlar getirdi

YORUM YOK

CEVAPLA