Sultanahmet Camii’nin kayma nedeniyle sökülen bir minaresi yeniden örülüyor. Minarenin külah ve peteklerindeki taşların onarıldığını söyleyen Vakıflar Genel Müdürü Ertem, “Restorasyonu, en ufak parçayı koruyarak gerçekleştirdik” dedi.

Her gün yerli ve yabancı binlerce turistlerin ziyaret ettiği Sultanahmet Camii’nde, yaşanan kaymalar nedeniyle sökülen sağ ön minarenin konservasyonu için özverili bir çalışma yapılıyor.

CİDDİ BİR SORUNU YOK

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul’da bulunan tarihi değere sahip camilerin birer birer restore edildiğini belirterek, yapımının üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen cami zemininde önemli bir problem bulunmadığını tespit edildiğini söyledi. Ertem, ön çalışmalarda caminin 6 minaresinden birinin kaymakta olduğunun görüldüğünü aktardı.

532 TAŞ SÖKÜLDÜ

Kayan cami minaresinin can güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu söyleyen Adnan Ertem, “Bazen minareden taşlar düştüğü görüldü ve acil olarak müdahale edildi. Minarenin külah ve peteklerindeki taşlar söküldü. En ufak parçayı koruyarak bir restorasyon gerçekleştirdik. Minarenin sökülen taşları büyük oranda onarıldı. Onarımlarda da orijinal taşlarla uyumsuzluk olmaması için hurdaya çıkan taşlar kullanıldı. Sökülen 532 taştan kullanılamayacak durumdaki 131’ini parçalara bölüp, kullanılabilecek durumdaki taşlara yama yaptık” bilgisini verdi.
ÇALIŞMALAR 6 AYDA BİTECEK
Genel Müdür Ertem, minarenin, konservasyonu biten taşlarla yeniden örülmeye başladığını belirterek, şu ana kadar sökülen 38 sıradan 6’sının örüldüğünü bildirdi ve restorasyonun 6 ayda bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.
İZNİK ÇİNİLERİYLE BEZELİ
Sultanahmet Camii, Osmanlı padişahı I. Ahmed tarafından mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1616 yılında yaptırıldı. Tarihi yarımadada bulunan ve İznik çinileriyle bezendiği, yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için yabancı turistlerin “Mavi Cami/Blue Mosque” olarak adlandırdığı Sultanahmet Camii, Türkiye’nin 6 minareli tek tarihi camisi.

YORUM YOK

CEVAPLA