Tarihi yarımada otellerle dolacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi yarımada için kritik bir karara imza attı.
Eminönü’nden sonra Yenikapı, Aksaray ve Yedikule’yi de turizmin hizmetine açtı. İstanbul’un en eski mahallelerin yapısını yozlaştıracak olan karar yoğun inşaat faaliyeti yaratacak.

Yedikule
TARİHİ EVLER OTELE DÖNÜŞECEK
İstanbul’un en eski yaşam alanlarında bulunan eski evler otele dönüştürülecek. Buradaki sosyal yapı bozulacak. Uygulamayla tarihi yarımada inşaat alanı gibi olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tarihi yarımadayı ‘otel yarımadası’na dönüştürecek bir karar aldı. Tarihi semtlerdeki sosyal dokuyu bozacağı için tepki çeken girişimin ilk adımı ocak ayında atıldı. Belediye, tarihi yarımadanın en güzel sivil mimari örneği evleri ve tescilli hanlarının bulunduğu Eminönü semtinde evlerin pansiyon olarak kullanılmasına onay verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yedikule semti, Yenikapı semti ve Aksaray semti için de evlerin pansiyon olarak kullanılması için onay verdi..

DÖRT MAHALLEYİ KAPSIYOR

İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yenileme Avan Projesi’ne ilişkin plan değişikliği teklifini “3. derece ticaret alanlarında evlerin pansiyon olarak kullanılabileceği” maddesini ekleyerek uygun buldu ve meclise havale etti. Alınan bu karar, Yalı, Kasap İlyas, Çakırağa, Kürkçübaşı mahallelerini kapsıyor.

tarihi yarımada
BELEDİYENİN KENDİ BİRİMİ BİLE ALINAN KARARLARA KARŞI ÇIKIYOR!..
Ocak ayında Eminönü bölgesinde ev pansiyonculuğuna izin verilmişti. Düzenlemeye karşı çıkan İBB Planlama Müdürlüğü, plan değişikliğinin tarihi yarımada için hazırlanan planlara ve UNESCO kurallarına aykırı olduğunu vurgulamıştı.

AKSARAY TİCARET MERKEZİ OLDU

202 dönümlü bir yeri “Aksaray ve Çevresi Yenileme Avan Projesi” kapsamında 21 yerleşim adası için yapılan imar planı değişikliği de aynı toplantıda gündeme alındı. Plan değişikliği ile yerleşim adaları 2. derece ticaret, 3. derece ticaret ve park alanına çevrildi.

YORUM YOK

CEVAPLA