Mega projeler tam gaz
Ülkemizde son yıllarda ulaştırma, enerji, savunma, altyapı, milli ürün alanında önemli projeler hayata geçti. Dünyanın gıpta ile baktığı maliyeti çok yüksek bu projelerin bir kısmı ise uygulanmaya başladı.

Dünyanın ilgi odağı haline gelen Türkiye, birbirinden yeni ve uluslararası projelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına öncülük eden ve farklı birçok alana çözüm getiren bu projelerin mali büyüklüğü ise 100 milyar doları aşıyor.
1 Kasım seçimlerinin ardından sandıktan tek başına iktidarın çıkması, gerekli siyasi karar alıcıların düzenlemeleri daha hızlı yapması anlamına geliyor. Ekonomik istikrar açısından siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından, Türkiye’nin hâlihazırdaki büyük projeleri hızlanacak ve yenilerinin önü açılacak.
Hayata geçirilecek projelerin, Cumhuriyet’in ilanının 100. Yılında yani 2023’de tamamlanması planlanıyor. Böylelikle Türkiye’nin 2023’e kadar dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi hedefleniyor. Ayrıca Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) 2 trilyon dolara, kişi başı milli gelirin ise 25 bin dolar olması bekleniyor. Türkiye’nin İhracatının da 500 milyar dolara, turizm gelirlerinin 50 milyar dolara çıkarılması da 2023’ün öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. İşsizliğin ise yüzde 5 bandına düşürülmesi planlanıyor.
İşte Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak maliyeti yüksek projeler:
İstanbul – İzmir Otoyolu
Türkiye Cumhuriyeti’nin en maliyetli yatırımlarından olan, maliyeti yaklaşık 16 milyar dolarlık projede çalışmalar hızla devam ediyor. 2 yıl sonra tamamlanması beklenen proje ileulaşım hizmetlerine çok büyük katkı sağlanacak.

istanbul izmir otoyolu

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF)
16 milyar dolarlık JSF projesi, yeni nesil savaş uçağını karşılamak için başlatıldı. 7 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında 4 adet uçak siparişi verildi. Bu uçakların 2019 yılında tedarik edilmesi planlanıyor. Toplamda ise 100 adet F-35 uçağının tedariki amaçlanıyor.

Kanal İstanbul
Boğazdaki gemi trafiğini rahatlatacak bu çılgın projenin maliyeti 15 milyar dolar. Yoğun bir çalışma temposuyla 2023 yılı başında resmen hayata geçirilmesi planlanan proje, Türkiye’nin aynı zamanda tonaj başına gemilerden para alınması durumunda ciddi gelir getirici bir çalışma olacak.

mega projeler kanal istanbul
43 kilometre uzunluğundaki projede ilk kazmanın, bu senenin sonuna kadar vurulması planlanıyor.

3. Havalimanı
Türkiye’yi Batı Avrupa – Uzak Doğu arasında transfer alanı durumuna getirecek İstanbul 3. havalimanı projesi 10,2 milyar avro yatırım ve 22,2 milyar avro kira bedeli bulunuyor.

3. havalimanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 70 milyon yolcu kapasiteli havalimanının ilk etabının 26 Şubat 2018’de açılacağını açıkladı.

Sinop Nükleer Enerji Santrali
Kurulu gücü 4 bin 500 – 5 bin mw olan projenin maliyeti, 22 milyar dolarlık büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Nükleer santrali inşa edecek Japon yetkililer, iki yıl sürmesi beklenen fizibilite çalışmasının ardından hazırlanacak raporun Türk makamlarına sunulacağını ve raporun onaylanmasıyla da inşaat sürecinin başlayacağını belirtti.
Santralin 2023 yılından itibaren elektrik üretimine başlaması planlanıyor.

Akkuyu Nükleer Santral
Akkuyu Nükleer Enerji Santrali
Maliyeti 20 milyar dolar olan santral için 4 aşamalı program öngörülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2023’e kadar Akkuyu’da elektrik üretimine geçileceğini açıkladı.

Akkuyu Nükleer Santral
Söz konusu enerji projeleri tamamlandığında dışa bağımlılık azalacak.

Marmaray
Türkiye’nin 153 yıllık rüyası olan Marmaray’ın maliyeti 5 milyar dolar. Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayan dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray, açıldığı günden bu yana 118 milyon kişiyi taşıdı.

marmaray

Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Treni
Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresini 1,5 saate düşüren hattı hizmete girmesiyle birlikte Türkiye, dünyada 6’ıncı, Avrupa’da 8’inci YHT hattı işleten ülke oldu.
Ankara-İstanbul YHT’nin ikinci etabı olan Eskişehir- İstanbul (Pendik) kesiminin inşası da tamamlanarak, 25 Temmuz 2014 tarihinde hizmete açıldı. 4 milyar dolarlık Ankara-İstanbul YHT projesiyle iki büyük kent arasındaki seyahat süresi 3,5 saate düştü.

yüksek hızlı tren

3. Boğaz Köprüsü
1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprü, ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. 4.5 milyar dolar maliyeti olan köprü gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak.

3. boğaz köprüsü
Bakan Binali Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Ağustos’ta açılacağını söyledi.

T129 Atak Helikopteri
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), taktik ve taaruz amaçlı operasyonlarında kullanılmak üzere projelendirilen ve tamamen milli imkanlarla üretilen Atak, dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma unvanını da elinde tutuyor.
3.3 milyar dolar maliyeti olan Atak, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliği taşıyor.
atak helikopteri
Yeni Türkiye’nin sağlam temellerle inşa edilmesini sağlayacak bu projeler ekonominin yanı sıra istihdam ve verimliliğe de büyük katkı sunacak.
Kaynak: Yeni Şafak

YORUM YOK

CEVAPLA