Karayahni Ortadoğu’da yaşayan Türkmenlerin ortak yemeklerindendir. Temeli et olan bu mutfak kültürlerinde törensel bir yemek sayılabilen Karayahni, iri kemikli koyun etlerinden yapılır. Bayır Bucak için bir düğün yemeğidir.
ÜLKÜ MENŞURE SOLAK
Türkmenler, Orta Asya Türk kültürünün taşıyıcıları olarak anayurttan çıkıştan binlerce yıl sonrasına dek ilk Türk kültürünü taşıyan, muhafaza eden en önemli kimseler oldular. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sırasında bütün boylar gibi bugün Suriye Türkmeni olarak bildiğimiz obalar da önemli görevler üstlendiler.
EŞSİZ BİR LEZZET
Yapı olarak savaşçı göçer kabileler olan Türkmenlerin Selçuklular döneminde de Osmanlılar döneminde de hem kültür taşıyıcısı olarak hem de savunma gücü olarak çok önemli vazifeleri oldu. Türkmenlerin mutfak kültürü ete ve tahıla dayalıdır. Özellikle koyun etinin mutfaklarında büyük bir önem taşıdığı görülür.
Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre Bayır Bucak Türkmenlerinin mutfak kültürü de eski Türk kültürüne Ortadoğu coğrafyasının besinlerini de ekleyerek özünü korumuş fakat zenginleşmiş bir mutfak kültürünün geliştiğini gösterir niteliktedir. Bayır Bucak mutfak kültürü, yerleşik düzene geçtikten sonra tarımla da kuvvetlenmiş, sebze ve meyvenin beslenmedeki ağırlığı artmıştır. Bayır Bucak mutfağı, Türk mutfakları arasında özel ve eşsiz bir lezzettir.
Mahılta Çorbası

Dünyanın en eski yemeklerinden biri olan Mahılta ya da Mahluta çorbası da Bayır Bucak mutfağının önemli yemeklerindendir. Eski tariflerinde, pirinç bulunmasa da günümüzden yaklaşık yüz yıl öncesinden beri pirinç te ilave edilen bu çorba için tarifimizi yazalım.

2

YAPILIŞI: Mercimek yıkanır, süzülür. Pirinç yıkanır, süzülür. Mercimek su ile birlikte kaynamaya bırakılır. Bir taşım kaynadıktan sonra pirinç eklenir ve pişirilir. Tuz eklenir. Soğanlar ince ince doğranır. Ayrı bir yerde tavada yağ kızdırılır. Soğanlar kavrulur. Salça eklenir ve bir iki kez çevrilerek pişirilir.
Çorba servise alınmadan önce soğanlı salçalı karışım üzerine koyulur.
MALZEMELER
(mahluta çorbası)
*3 su bardağı kırık kırmızı mercimek
*1 su bardağı pirinç
*4 su bardağı su
*3 adet soğan
*1 çay bardağı zeytinyağı
*1 yemek kaşığı salça
*Tuz
Rengarenk çorba
Hazırlanışı:
Tüm sebzeleri doğrayın. Bezelyeyle birlikte bir tencereye alıp üzerlerini örtecek şekilde su ekleyin ve yaklaşık 15 dakika önce orta, sonra kısık ateşte pişirin. Düdüklü tencerede tavukları haşlayın. Sonrasında küp küp doğrayın ve suyuyla beraber sebzelerin içerisine ilave edin. Karabiber, pul biber, limon suyu ekledikten sonra sıcak olarak servis edin.
3
MALZEMELER
(RENGARENK ÇORBA)
*2 adet havuç
*1 adet kırmızı paprika biber
*1/3 demet kereviz sapı ve yaprağı
*1 orta boy patates
*2 yemek kaşığı taze bezelye
*250 gram tavuk göğsü
*Yarım limonun suyu
*1 çay kaşığı karabiber
*1 çay kaşığı pulbiber

YORUM YOK

CEVAPLA