YILDIZ SARAYI MÜZESİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müzedir.

Adres: Barbaros Bulvarı Yıldız Parkı Beşiktaş İSTANBUL

Telefon:  +90 (212) 518 10 21 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Telefon: 0212 258 30 80

E-posta  : iktm34@kulturturizm.gov.tr

Giriş Ücreti: 10 TL (2017)

Ziyaret Günleri: Salı günleri kapalı olup diğer günler,

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 09:00
Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00
Kasım-Mart
Kış Açılış Saati: 09:00
Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati: 17:00
yıldız sarayı içi ile ilgili görsel sonucu
Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nın sağ tarafında Ortaköy arasındaki Saray-Köşk ve Koruluklarda bulunmaktadır. Beşiktaş sırtlarında ve Boğaza nazır yaklaşık 100 kotunda yeralan sarayın, arazisi eskiden bostan ve avlanma alanıydı. Günümüzde büyük bir koru ve Yıldız Parkı alanı olan kısım takriben 700 bin metre karedir.
yıldız sarayı bahçesi ile ilgili görsel sonucu
Yıldız Sarayı’nın kurulduğu alana ilk olarak, Sultan 1. Ahmet küçük bir köşk yaptırmıştır. Sultan 2. Mahmut’un annesini yaptırdığı, Yıldız Köşkü’nden dolayı burası Yıldız adını almıştır. Ancak 3. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırdığı köşkün burada olduğu da bilinmektedir. Bazı kaynaklar Sultan Abdülmecit’in önceki köşkleri yıktırıp yerine 1846’da annesi Bezmi Alem Valide Sultan için Kasr-ı Dilkuşa Köşkü’nü yaptırdığını belirtirler.
İlgili resim
Yıldız Sarayı Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı büyük mabeyn, malta çadır köşkleri, çit kasrı ile önem kazanmış ve 1877’de Sultan 2. Abdülhamit Han ile beraber 1919 yılına kadar Osmanlı imparatorluğu’nun yönetildiği 4. Osmanlı devleti sarayı olmuştur. Bu alan Sultan 2. Abdülhamit zamanında, çeşitli köşk, bahçeler, müze, saray tiyatrosu, cami, hamam, kütüphane, atölyeler ve Yıldız Porselen fabrikası ilave edilerek saray kompleksi haline getirilmiştir.
yıldız porselen fabrikası ile ilgili görsel sonucu
Dolmabahçe Sarayı’nı güvenli bulmayan 2. Abdülhamit Han, Yıldız Sarayı’na taşınmış ve 33 yıl Osmanlı devletini bu saraydan yönetmiştir.
İlgili resim
MİMARİ
Yıldız Sarayı klasik Türk Saray mimarisinin son dönem batı etkisindeki örneklerini içerir. Tıpkı Topkapı Sarayı sistematiğindeki avlu sistemi gibi 3 avluludur ve yüksek duvarları vardır. Saray dışında Hamidiye Camii, Saat Kulesi, Kiler-i Hümayun, Agavat Dairesi ve Orhaniye-Ertuğrul-Balmumcu kışlaları mevcuttur.
İlgili resim
Yıldız Sarayı’nın girişinde,
1. Avlu: Büyük Mabeyn, çit kasrı, yaveran dairesi, silahhanesi
2. Avlu: Küçük Mabeyn, protokol kabul binası, valide sultan köşkü
3. Avlu: Harem binaları ve tiyatro yapıları mevcut olup bu avlunun duvarlarının dibinde Şale köşkü ve Merasim Köşkü yeralır. Ayrıca sarayın doğusundaki Şale Köşkü ile Cihannüma Köşkü arasında sarayın havuzu bulunmaktadır.
yıldız sarayı içi ile ilgili görsel sonucu
Sultan Mehmet Reşat ve Sultan Vahidettin Han zamanında kullanılan Yıldız Sarayı, Cumhuriyetin ilk yıllarında boş kalmış, daha sonraları bir kısmı Harp Akademileri’nce kullanılmış ve Yıldız Üniversitesi’ne verilmiş. Bir kısmı ise 1978’de Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Yıldız Sarayı’nın içinde halen İBB’ye bağlı Şehir Müzesi ve iki adet müze ziyarete açıktı. Sarayın hasbahçesi mevcut olup içinde Ata Köşkü, Kameriye Köşkü, Cihannüma Köşkü gibi birbirinden bağımsız küçük köşkler içermektedir.
İlgili resim
1866’da Sultan Abdülaziz dışarıdan görünen en ihtişamlı yapı olan büyük Mabeyn Köşkü‘nü mimar Sarkis Balyan‘a yaptırmıştı.
mabeyn köşkü ile ilgili görsel sonucu
Mabeyn Köşkü‘nün yanında, dinlenme köşkü olarak yaptırdığı Seyir Köşkü, Çit Kasrı ve karşısında da Yaveran Daireleri vardır. Sarayda buluna küçük Mabeyn Köşkü; Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1901 yılında dinlenme ve çalışma maksadıyla yaptırılmıştır. Cephesi, süslemeleri, çiçek dallı merdivenleri, vitrayları ve art nouveu mimarisiyle ünlü olup, mimarı Bonetin‘dir.
yıldız sarayı marangozhane ile ilgili görsel sonucu
SARAY MÜZESİ MARANGOZHANESİ
Sultan 2. Abdülhamit Han, usta bir marangoz olduğundan, özel marangoz hanesi müzenin önemli yapılarındandır. Binanın tavan kirişleri 90 metrelik ahşaptandır ve duvara bitişiktir. Müze olarak eskiden de kullanılmış olan marangozhane binasında bugün Yıldız Porselenleri, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın giysileri, fincanı, tütün tabakası, faytonu, sancak, kılıç, kırbaç, marangoz aletleri ve saraya ait eşyalar mobilyalar mevcuttur.
Dış bahçede D’aranco‘nun mimarlığında inşa edilen ünlü yıldız porselenleri fabrikası vardır. Saray müzesi içinde tuğralı, tarihli, damgalı, orjinal fincanlar ve porselenler dekoratif ve işlemeli ahşap işlemeler barındıran koleksiyonlar dikkate değerdir.
yıldız sarayı harem ile ilgili görsel sonucu
YILDIZ SARAYI TİYATROSU
1889’da Sultan 2. Abdülhamit tarafından mimar Yanko‘ya yaptırılmış olan yapı dikdörtgen planlı, kalem işlemeli, altın yaldızlı motiflerle süslü, localı bir tiyatrodur. Fuayesinde tarihi sahne kostümleri sergilenen bina saray tiyatrosunun tek örneğidir. Tiyatronun yanındaki Gedikli Cariyeler Dairesi 1987’den beri İstanbul Türk Sahne Sanatları Müzesi‘dir. Bu müzede, Türk tiyatro tarihiyle ilgili ipek üzerinde tiyatro ilanları, resim, fotoğraf, giysi, objeler, arşiv ve belgeler, sahne dekorları, gölge oyun aletleri mevcuttur. Önce yemekhane, sonra silahhane olarak kullanılan tek katlı bu yapı, 1984’ten buyana kültürel faaliyetler ve konserler için de kullanılmaktadır.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, A. Gani Bilgin İstanbul Müzeleri Ocak 2010 İstanbul

YORUM YOK

CEVAPLA